Hlavní navigace

Archivaci účetních dokladů

• (neregistrovaný) 46.13.89.---

2. 11. 2016 19:46

Dobrý večer, jak dlouho musím archivovat účetní doklady? Jsem OSVČ, výdaje uplatňují % z příjmu, neplatné DPH, žádní zaměstnanci. Jedna se především o vydané faktury a bankovní výpisy. Ještě DP, ale ta bych asi nechávala. Po uplynutí potřebné doby můžu doklady skartovat? Dekuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 11. 2016 9:19

Alex.. (neregistrovaný) 2a00:1028:919b:----:----:----:----:----

Re: Archivaci účetních dokladů
      Velmi zjednodušeně:
      obyč.doklady 5 celých následujícíchuplynulých let,
      staré DPH doklady ale 10 let,
      závěrky aspoň 10let,
      z obyč.5-letých dokladů na skartaci ale vždy vytahuji doklady za pořízení majetku, který máme v evidenci, pak nezaplacené pohledávky a závazky.

• 3. 11. 2016 12:01

.

Re: Archivaci dokladů OSVČ
      Jsem v podobné situaci. Doklady si uschovávám déle, než je stanoveno "státními" pravidly.
      * Vydané faktury starší 10 let jsem skartovala, ale předtím jsem si vytiskla a založila přehled všech faktur, kde jsou uvedena i jednotlivá plnění.
      * Přijaté faktury na materiál, služby, upgrade a update SW starší 10 let jsem skartovala, ale faktury na dl.majetek, který ještě mám, jsem si ponechala (např. nákup licence k SW) / bez ohledu na datum vystavení dokladu.
      * Pokladní doklady jsem uschovala (mám cca 3 za rok). Bankovní výpisy uschované všechny.
      * Evidenci k příjmům a výdajům, závazkům a pohledávkám mám uschovanou od začátku podnikání. Sice nyní pro potřeby výpočtu daní a pojištění uplatňuji výdaje procentem z příjmů, ale evidenci mám pro své potřeby.
      * Doklady k nezaplaceným věcem bych si uschovala (naštěstí zatím nic takového nemám).
      * Předávací protokoly mám uschované všechny.
      * Daňová přiznání, Přehledy na OSSZ a ZP, korespondenci s FÚ a ost.úřady mám uschované všechny od začátku podnikání.

Nakoupila jsem si archivační krabice na papíry A4. Doklady jsem vyndala ze šanonů, "prošila" provázkem a vejde se jich do krabice docela hodně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).