Hlavní navigace

OSVČ a DPP

  • (neregistrovaný) 213.226.237.---

    3. 11. 2016 9:15

    Dobrý den,
    prosím o radu, zda chápu dobře.
    Budu OSVČ - hlavní činnost, platba SP a ZP a k tomu DPP do 10 tis. Kč.
    DPP = §6, nepodepíši růžové prohlášení bude mi sraženo srážková daň
    OSVČ = §7
    V přiznání se potom sčítají příjmy z § 6 a 7 dohromady a uplatní se tam sleva na poplatníka, vyjde daň. Protože DPP již byla sražena srážkovou daní, tak se vlastně bude danit jen příjem z §7.
    Je to tak?

    Pokud bych u DPP podepsala růžové prohlášení, daň by mi nejspíše nevyšla, ale zase by se mi tento příjem zdanil v přiznání?
    Je to tak?

    Děkuji za objasnění SGC

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 11. 2016 9:24

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: OSVČ a DPP
      >Dobrý den,
      >prosím o radu, zda chápu dobře.
      >Budu OSVČ - hlavní činnost, platba SP a ZP a k tomu
      >DPP do 10 tis. Kč.
      >DPP = §6, nepodepíši růžové prohlášení bude mi sraženo
      >srážková daň
      >OSVČ = §7
      >V přiznání se potom sčítají příjmy z § 6 a 7 dohromady
      >a uplatní se tam sleva na poplatníka, vyjde daň.
      >Protože DPP již byla sražena srážkovou daní, tak se vlastně
      >bude danit jen příjem z §7.
      >Je to tak?

      >
      >Pokud bych u DPP podepsala růžové prohlášení, daň by
      >mi nejspíše nevyšla, ale zase by se mi tento příjem
      >zdanil v přiznání?
      >Je to tak?


      >
      >Děkuji za objasnění SGC
      >
      Dobrý den,

      příjem zdaněný srážkou nemusíte do přiznání zahrnovat, pokud to pro Vás není výhodné.
      nepodepsané prohlášení:
      1) můžete si vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech a do přiznání pak uvedete příjem §6 + příjem §7, uplatníte slevu na poplatníka a odečtete sraženou daň a zaplatíte rozdíl (pokud nějaký vznikne)
      2) nevyžádáte si potvrzení o zd.příjmech, do přiznání uvedete jen příjmy z §7, uplatníte slevu na poplatníka a zaplatíte daň (bude -li jaká)
      pokud podepíšete prohlášení:
      3) platí v podstatě bod 1, akorát ze závislé činnosti při výdělku do 10.tis nevyčerpáte v průběhu roku celou slevu, tak ji douplatníte v přiznání.

    • 3. 11. 2016 10:16

      SGC (neregistrovaný) 213.226.237.---

      Re: OSVČ a DPP
      Dobrý den,
      moc děkuji oběma za reakce.
      Bod 1 od paní Mirky - jasné.
      Bod 2 od paní Mirky - DPP do přiznání neuvedu, nemusí se, bude zaplacena srážková daň, bude vypořádáno, v přiznání by byly pouze příjmy z §7
      Bod 3 od paní Mirky - DPP podepíši, zálohová daň, do přiznání oba příjmy a celý poplatník, zdaní se oba, ale vlastně jen §7

      DPP do 10 tis. Kč měsíčně se do přiznání dávat nemusí - i kdybych měla 10 tis. Kč každý měsíc.

      Mockrát děkuji a přeji pěkný den SGC

    • 3. 11. 2016 9:25

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: OSVČ a DPP
      Příjmy daněné srážkovou daní nemáte povinnost do přiznání dávat, takže pokud vyčerpáte celou slevu jako OSVČ, je to zbytečné.

      Pokud byste u DPP podepsal prohlášení poplatníka, tak vám sleva asi pokryje daň, ale máte DPP daněné zálohovou daní, takže máte povinnost tento příjem do přiznání zahrnout.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).