Hlavní navigace

Práce z domova - proplacení přesčasů

  • (neregistrovaný) 213.226.254.---

    3. 11. 2016 13:01

    Dobrý den,
    poprosila bych o radu. Máme se zaměstnancem uzavřenou smlouvu o práci z domova. Má měsíční mzdu a zatím jsme žádné přesčasy neplatili - dle § 317 odst. c) ZP.
    Může zaměstnavatel přesčasy proplatit, když uzná, že opravdu bylo hodně práce, odpracoval dost hodin navíc a zaměstnanec svou práci odvedl? Nebo je to tímto § zakázané a proplatit přesčas nelze?
    Děkuji předem. Marie

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 11. 2016 13:24

      VH

      Re: práce z domova - proplacení přesčasů
      U práce na jiném dohodnutém místě, než je pracoviště zaměstnavatele, je práce přesčas pojmově vyloučena, a to z důvodu, že jedním ze znaků práce přesčas je skutečnost, že se jedná o práci mimo pracovní směnu zaměstnance (nestačí, že se jedná práci navíc). U této práce "doma" si zaměstnanec rozvrhuje pracovní dobu sám a v daném týdnu je povinen odpracovat tolik hodin, kolik odpovídá stanovené týdenní, popřípadě kratší pracovní době. Z povahy věci vyplývá, že ust. § 317 ZP má kogentní povahu a tudíž není možné se od něj odchýlit. Vyšší objem odvedené práce lze ocenit mimořádnou odměnou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).