Hlavní navigace

Datumy pokladních dokladů

• (neregistrovaný) 2a00:1028:83c4:----:----:----:----:----

4. 11. 2016 12:17

Dobrý den,
    již delší dobu řeším datumy u poklad.dokladů v Pohodě. Účtuji sport.klub (nejsou plátci DPH). Jejich pokladník mi předává cca 1x za 3 měsíce pokl.doklady k zaúčtování. Můžu je zaúčtovat všechny ke konci daného čtvrtletí (např.doklady leden-březen s datem 31.3.)? A k jakému datu zaúčtovat doklad, který je např. z února a předá mi jej v červenci? Může být v tomto případě při zadávání do Pohody datum vystavení a datum platby stejný? Nevím, jestli jsem to napsala srozumitelně, ale nevím zda postupuji správně.
    Děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 11. 2016 12:44

Lenka S. (neregistrovaný) 90.178.216.---

Re: datumy pokladních dokladů
      A jaký by byl problém v Pohodě tam dát datum, který mu správně záleží?

• 4. 11. 2016 13:12

.

Proč je neuúčtujete k datu, uvedeném na vydaném pokladním dokladu? Tj. k datu, kdy byly výdaje vyplaceny z pokladny?

• 4. 11. 2016 13:54

T. (neregistrovaný) 90.177.21.---

Dobrý den,

jako účetní bych řešila pouze zaúčtování pokladních dokladů na základě pokladní knihy. Mají pokladníka, tak ten vám předkládá pokladní doklady , které korespondují s pokladní knihou- očíslované, seřazené, schválené a pod. Připouštím, že spousta lidí často doklady předává k zaúčtování doklady v krabici a účetní přeber si to sama a jak chceš. Ve Vašem případě bych ovšem trvala na pokladní knize a řešila bych pouze zaúčtování. Předložení vyúčtování výdajů z února až v červenci není v žádném rozporu se zákonem, na přelomu roku se to musí řešit časovým rozlišením. Jak to jako účetní chcete jinak řešit? Přečíslovávat pokladní doklady? Dělat novou pokladní knihu? To asi ne.

• 4. 11. 2016 14:38

Lenka F. (neregistrovaný) 46.13.188.---

Souhlasím s T., maximálně bych se snažila seřadit podle datumů doklady, které jsou z aktuálního zpracovávaného období. Ty starší podle toho, kdy mi byly předané, jen pozor na konec roku.

• 4. 11. 2016 20:21

T. (neregistrovaný) 90.177.21.---

Ještě dodám, že jako účetní jsem se setkala v malých obč. sdružení s absolutní neznalostí (nevědomostí), jak vůbec vést účetní knihy a evidence. Vždy jsem svoji dobrovolnou výpomoc brala jako příležitost lidem vysvětlit, jak a proč to dělat dobře. Většina lidí dělá věci intuitivně a nutno říct, že docela logicky, ale přesto to má k zákonné evidenci někdy trochu dál. Takže pokud někdo spravuje něčí majetek, což jsou i peníze v hotovosti, pak si určitě záznamy o příjmech a výdajích dělá. Jen tomu neříká pokladní kniha a dost možná si je ani nečísluje. Začala bych tohoto klienta směřovat, jak věci dělat pořádně a správně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).