Hlavní navigace

Zaměstnanec ve výkonu trestu

  • (neregistrovaný) 95.82.152.---

    10. 11. 2016 16:50

    Prosím o radu. Zaměstnanec je nyní na neschopence, zaměstnavatel se dozvěděl, že jakmile skončí neschopnost, ihned nastoupí výkon trestu, protože již byl odsouzen. Jde o zrušení pracovního poměru. Nevím, na jak dlouho byl odsouzen. Pokud byl odsouzen na dobu delší než rok, lze dle § 55/1/a. Otázka: Toto okamžité zrušení mu lze zaslat až po uschopnění (tzn. při nevyzvednutí čekat na konec úložní doby)? Nebo lze zaslat hned teď - ale jak říkám, pouze se to dozvěděl, sice od zasvěcené osoby, ale jen ústně.
    Pokud by byl odsouzen k výkonu trestu nižšímu než rok - jaký postup byste navrhli?
    Děkuji za odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 11. 2016 17:22

      VH

      Re: Zaměstnanec ve výkonu trestu
      U aplikace § 55 odst. 1 písm. a) ZP není rozhodující pouze délka nepodmíněného trestu odnětí svobody, ale musí se jednat o úmyslný trestný čin. Právní moc soudního rozhodnutí předpokládám, protože píšete o nástupu výkonu trestu, resp. o tom, že byl odsouzen. Délka odsouzení k nepodmíněnému trestu odnětí svobody má vazbu na to, zda se jedná o TČ spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním nebo o TČ, který tuto souvislost nemá. PN zaměstnance před okamžitým zrušením PP nechrání, navíc je třeba zachovat dvouměsíční subjektivní a roční objektivní lhůtu. Pro subjektivní lhůtu není rozhodující, jakým způsobem se zaměstnavatel o odsouzení zaměstnance dozví.
      Pro mě tam máte moc otazníků:
      - délka nepodmíněného odsouzení,
      - zda se jedná či nejedná o TČ spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním,
      - zda se jedná o úmyslný nebo nedbalostní TČ,
      - kdy začala běžet subjektivní lhůta.
      Bez odpovědí přinejmenším na tyto otázky nelze kvalifikovaně odpovědět.

    • 10. 11. 2016 20:08

      Kara (neregistrovaný) 79.127.229.---

      Re: Zaměstnanec ve výkonu trestu
      Bohužel nic víc zaměstnavatel neví, pouze to, že nejde o nic v souvislosti s nynějším zaměstnáním. Ani neví, jak se toho dopátrat. Možná, snad - prý neplatil výživné.(ale sráží se mu exekuce, ale výživné mezi ně i není). Ale rozsudek nezná. Každopádně prý má být zanedlouho uschopněn a do práce nepřijde, protože ho hned odvedou do vězení. Má tedy zatím čekat, až k tomu dojde a pak se obrátit na vězeňskou správu o informace nebo jak má teď postupovat?
      Nejjednoduší by bylo, kdyby mu zaměstnavatel řekl, co se dozvěděl, že ví, že je odsouzený, akorát neví proč a na jak dlouho, a navrhl ukončení dohodou. Jenomže mu prý bylo tou osobou řečeno, že by mu toto neměla vůbec prozrazovat, že se chystají odvést toho zaměstnance hned při uschopnění do basy. Tak co byste v situaci toho zaměstnavatele dělala Vy?

    • 10. 11. 2016 21:37

      VH

      Re: Zaměstnanec ve výkonu trestu
      TČ zanedbání povinné výživy je možné spáchat jak z nedbalosti (§ 196 odst. 1 trestního zákoníku), tak úmyslně (tamtéž, odst. 2), rozsudek bych si vyžádala u soudu. Výkon trestu nařizuje soud, soud toto nařízení zasílá příslušné věznici, spolu s výzvou k nástupu odsouzenému. Vězeňská správa by neměla s ohledem na ochranu osobních údajů žádné informace poskytovat, navíc její info o probíhajícím výkonu trestu nemá s možností zaměstnavatele zrušit PP okamžitě žádnou souvislost. Podkladem pro toto jednání zaměstnavatele je odsuzující rozsudek, nikoliv samotný výkon trestu.

    • 10. 11. 2016 22:41

      Kara (neregistrovaný) 79.127.229.---

      Re: Zaměstnanec ve výkonu trestu
      Děkuji za vysvětlení. A jak se takový zaměstnavatel dozví, který soud rozsudek vydal, na koho se obrátit, když vězeňská služba nic prozradit nesmí a zaměstnanec sám mu to také nemusí říct (a navíc se ani nemá zatím dozvědět, že zaměstnavatel něco ví, protože by se asi domyslel, že mu to řekl někdo, kdo o tom neměl mluvit)?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).