Hlavní navigace

Svátek

• (neregistrovaný) 37.188.132.---

11. 11. 2016 18:21

Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat,byla jsem v práci o svátku 28.10.2016 byl to pátek v týdnu,dostala jsem volno za to,a dneska jsem se dozvěděla ,že ,když je svátek,který máte zaplacený za 100% v týdnu musí se na dělat a tím pádem o to volno přijdete,a když je svátek o víkendu ,tak to volno dostanete,je to prý zákoníku práce.Tak jsem se chtěla zeptat co je na tom pravdy.Děkuji velmi pěkně .S pozdravem Karolínka

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 11. 2016 22:00

VH

Re: Svátek
      Pokud jde o svátek, přichází v úvahu několik základních možností:
      a) svátek připadne na váš obvyklý pracovní den a směna vám v jeho důsledku odpadla = mzda se vám nekrátí, popřípadě vám náleží náhrada mzdy v případě, že by vám mzda z důsledku systému odměňování ušla,
      b) svátek připadne na den, který je kalendářně dnem pracovním (po až pá), ale vy nemáte směnu na tento den naplánovánu = nic vám za tento den nenáleží,
      c) svátek připadne na sobotu nebo neděli, ani jeden z těchto dnů není pro vás dnem pracovním = nic vám nenáleží,
      d) ve svátek (bez ohledu na to, zda připadne na "všední den" nebo na sobotu či neděli) konáte práci = náleží vám náhradní volno placené průměrem, popřípadě je možné dohodnout příplatek ve výši nejméně 100 % průměrného výdělku.
      U zaměstnanců, kteří mají PD rozvrženou nerovnoměrně (=krátký a dlouhý týden), panuje názor, že u možnosti ad b) musí svátek "napracovat", resp. že jim oproti jiným zaměstnancům chybějí hodiny. Tady je vysvětlení jednoznačné: rozhoduje harmonogram pracovních směn a pokud mi nic neodpadlo, nemůže mi náležet náhrada, ani se mi tento den nemůže započítávat do odpracovaných dnů (jako těm, u kterých se uplatní ad a).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).