Hlavní navigace

Ukončení činnosti sro a majetek

• (neregistrovaný) 46.135.152.---

13. 11. 2016 13:23

Dobrý den, prosím o radu, sro rekonstruovalo dvě bytové jednotky, uplatňovalo si nárok na odpočet dph. Byty ještě nejsou dodělané a zkolaudované. Pokud by teď sro ukončilo podnikatelskou činnost, co by se dělo s bytovýma jednotkama? A co s dph? Museli bychom něco dodaňovat?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 11. 2016 13:55

EvaCe

Re: Ukončení činnosti sro a majetek
      sro nemůže JEN TAK ukončit činnost
      musí projít "likvidací", musí být určen likvidátor
      aktiva se zpeněží, pasiva uhradí ze zpeněžených aktiv
      případně podá návrh na insolvenci, pokud závazky převýší pohledávky
      činnost sro se ukončí až výmazem z obchodního rejstříku

• 13. 11. 2016 14:28

Ond (neregistrovaný) 46.135.152.---

Děkuji. Takže lepší bude nejdříve byty dokončit, prodat a potom likvidace sro, jestli to dobře chápu.
      Nebo by byla možnost, abych nedodělané byty odkoupil jako jedniný společník a potom sro zlikvidoval? Byty bych po dokončení prodal jako FO. Je to takhle možné?

• 13. 11. 2016 14:41

alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

Proč chcete společnost likvidovat?
      Je to proces komplikovaný a také velmi dlouhý.
      Možná byste měl nejprve zkoumat dopady DPH a také prodej fyzické osobě (osobě spojené za obvyklou cenu) a také časové testy pro zdanění.

• 13. 11. 2016 14:58

Ond (neregistrovaný) 46.135.152.---

Nechci dále podnikat. Nevyšly mi žádné další projekty a dostal jsem nabídku jako zaměstnanec. Ale pokud je to tak složité, raději byty ještě dokončím a prodám, pak společnost zlikviduji. Nemám žádné pohledávky ani závazky, jen ten nedokončený majetek a automobil.
      Při prodeji bytu musím odvést 15% dph, daň z převodu nemovitostí (to mohu zahrnout do nákladů?) a daň z příjmů? Čili Prodejní cenu mi snižují veškeré náklady na pořízení včetně nákupu vlastnických podílů v bytovém domě? Je to tak?
      Děkuji za rady.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).