Hlavní navigace

Pronájem nemovitosti

  • (neregistrovaný) 212.111.6.---

    15. 11. 2016 10:19

    Dobrý den,
    chtěla bych požádat o radu. Klient si koupil dům na hypotéku. Jedná se o občana, bez DIČ či ŽL. Tento dům nyní spravuje a chce ho dále pronajímat. Zvažuje, zda pronajme osobně, která bude dům spravovat a dále pronajímat nebo bude sám pronajímat. Předpokládám, že příjem z pronájmu se bude řídit dle §9 ZDP. Může si náklady, které mu nyní vznikají dát do odpočtu ještě před tím než bude pronajímat? V případě, že dům pronajme osobně, která bude dále pronajímat, pak tato osoba si může dát náklady do svých nákladů a klient si u nájmu uplatnit výdaj paušálem?
    děkuji moc a omlouvám se, zda je dotaz zmatený

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 11. 2016 10:57

      katka2 (neregistrovaný) 2a00:1028:838a:----:----:----:----:----

      Re: pronájem nemovitosti
      Není to zmatené, je to překombinované. Krok 1 - spočítat kolik zaplatí na daních při výdajích 30%. (To je maximum, co se dá všemi těmi kotrmelci ušetřit. Pak si promyslí, jestli mu ty kotrmelce za to stojí. )

    • 15. 11. 2016 12:28

      koko (neregistrovaný) 212.111.6.---

      Re: pronájem nemovitosti
      Děkuji za reakce. Pokud tedy začne pronajímat od ledna příštího roku a letos mu vznikly výdaje, které souvisejí s rekonstrukcí domu, pak tyto výdaje může uplatnit i zpětně? nebo je nějaká lhůta pro uplatnění? lze do výdajů uplatnit i úroky z hypotéky?
      děkuji

    • 15. 11. 2016 14:19

      katka2 (neregistrovaný) 2a00:1028:838a:----:----:----:----:----

      Re: pronájem nemovitosti
      A nebude ta rekonstrukce spíš technické zhodnocení?

    • 16. 11. 2016 8:52

      koko (neregistrovaný) 212.111.6.---

      Re: pronájem nemovitosti
      a kdyby se jednalo o TZ, tak co by se tím změnilo? nejde o podnikatele, ale o občana
      děkuji

    • 16. 11. 2016 9:45

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: pronájem nemovitosti
      Ano. Opravy lze uplatnit jako výdaje v době, kdy byly provedeny, resp. v době zaplacení. Technické zhodnocení lze jako výdaje uplatnit postupně, formou odpisů.

    • 16. 11. 2016 9:54

      koko (neregistrovaný) 212.111.6.---

      Re: pronájem nemovitosti
      >>>>>>>Dobrý den,
      >>>>>>>chtěla bych požádat o radu. Klient si koupil dům na
      >>>>>>>hypotéku. Jedná se o občana, bez DIČ či ŽL. Tento dům
      >>>>>>>nyní spravuje a chce ho dále pronajímat. Zvažuje, zda
      >>>>>>>pronajme osobně, která bude dům spravovat a dále
      >>>>>>>pronajímat nebo bude sám pronajímat. Předpokládám, že
      >>>>>>>příjem
      >>>>>>>z pronájmu se bude řídit dle §9 ZDP. Může si náklady,
      >>>>>>>které mu nyní vznikají dát do odpočtu ještě před tím
      >>>>>>>než bude pronajímat? V případě, že dům pronajme
      >>>>>>>osobně,
      >>>>>>>která bude dále pronajímat, pak tato osoba si může
      >>>>>>>dát
      >>>>>>>náklady do svých nákladů a klient si u nájmu uplatnit
      >>>>>>>výdaj paušálem?
      >>>>>>>děkuji moc a omlouvám se, zda je dotaz zmatený
      >>>>>>Není to zmatené, je to překombinované. Krok 1 -
      >>>>>>spočítat kolik zaplatí na daních při výdajích 30%.
      >>>>>>(To
      >>>>>>je
      >>>>>>maximum, co se dá všemi těmi kotrmelci ušetřit. Pak
      >>>>>>si
      >>>>>>promyslí, jestli mu ty kotrmelce za to stojí. )
      >>>>>
      >>>>>
      >>>>>Nezapomenout na ZDP § 23 odst. 6
      >>>>Děkuji za reakce. Pokud tedy začne pronajímat od
      >>>>ledna
      >>>>příštího roku a letos mu vznikly výdaje, které
      >>>>souvisejí s rekonstrukcí domu, pak tyto výdaje může
      >>>>uplatnit
      >>>>i zpětně? nebo je nějaká lhůta pro uplatnění? lze do
      >>>>výdajů uplatnit i úroky z hypotéky?
      >>>>děkuji
      >>>A nebude ta rekonstrukce spíš technické zhodnocení? ¨
      >>a kdyby se jednalo o TZ, tak co by se tím změnilo?
      >>nejde o podnikatele, ale o občana
      >>děkuji
      >
      >Ano. Opravy lze uplatnit jako výdaje v době, kdy byly
      >provedeny, resp. v době zaplacení. Technické
      >zhodnocení lze jako výdaje uplatnit postupně, formou odpisů.
      >To tedy znamená, že když bude mít příjem za pronájem až v roce 2017, tzn. přiznání v r. 2018, ale výdaje na opravu probíhají nyní v r. 2016, pak tyto výdaje už nikdy neuplatní? rozumím tomu dobře?
      děkuji
      >

    • 16. 11. 2016 10:17

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: pronájem nemovitosti
      >>>>>>>>Dobrý den,
      >>>>>>>>chtěla bych požádat o radu. Klient si koupil dům na
      >>>>>>>>hypotéku. Jedná se o občana, bez DIČ či ŽL. Tento dům
      >>>>>>>>nyní spravuje a chce ho dále pronajímat. Zvažuje, zda
      >>>>>>>>pronajme osobně, která bude dům spravovat a dále
      >>>>>>>>pronajímat nebo bude sám pronajímat. Předpokládám, že
      >>>>>>>>příjem
      >>>>>>>>z pronájmu se bude řídit dle §9 ZDP. Může si náklady,
      >>>>>>>>které mu nyní vznikají dát do odpočtu ještě před tím
      >>>>>>>>než bude pronajímat? V případě, že dům pronajme
      >>>>>>>>osobně,
      >>>>>>>>která bude dále pronajímat, pak tato osoba si může
      >>>>>>>>dát
      >>>>>>>>náklady do svých nákladů a klient si u nájmu uplatnit
      >>>>>>>>výdaj paušálem?
      >>>>>>>>děkuji moc a omlouvám se, zda je dotaz zmatený

      >>>>>>Nezapomenout na ZDP § 23 odst. 6
      >>>>>Děkuji za reakce. Pokud tedy začne pronajímat od
      >>>>>ledna
      >>>>>příštího roku a letos mu vznikly výdaje, které
      >>>>>souvisejí s rekonstrukcí domu, pak tyto výdaje může
      >>>>>uplatnit
      >>>>>i zpětně? nebo je nějaká lhůta pro uplatnění? lze do
      >>>>>výdajů uplatnit i úroky z hypotéky?
      >>>>>děkuji
      >>>>A nebude ta rekonstrukce spíš technické zhodnocení? ¨
      >>>a kdyby se jednalo o TZ, tak co by se tím změnilo?
      >>>nejde o podnikatele, ale o občana
      >>>děkuji
      >>
      >>Ano. Opravy lze uplatnit jako výdaje v době, kdy byly
      >>provedeny, resp. v době zaplacení. Technické
      >>zhodnocení lze jako výdaje uplatnit postupně, formou
      >>odpisů.
      >>To tedy znamená, že když bude mít příjem za pronájem
      >>až v roce 2017, tzn. přiznání v r. 2018, ale výdaje na
      >opravu probíhají nyní v r. 2016, pak tyto výdaje už
      >nikdy neuplatní? rozumím tomu dobře?
      >děkuji
      >>

      Zkuste si prostudovat ZDP § 5 odst. 7) + § 38g odst. 1) věta druhá
      Sama bych konzultovala u daňového poradce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).