Hlavní navigace

Účtování TZ v praxi

  • (neregistrovaný) 81.0.208.---

    15. 11. 2016 11:26

    Dobrý den,

    jsme s.r.o., plátci DPH, koupili jsme budovu-stavbu, kterou jsem pořídili a zařadili do majetku - únor 2016 a naplánovali odpisy první k 31.12.

    Nyní však probíhají k této budově bourací práce, sanační, vyklízení - TZ. Budova se bude celá předělávat a rekonstruovat, potrvá to určitě rok, dva. Mám první fakturu, kde se jedná o TZ. Zaúčtuji tedy 042/321? Kdy zařadím technické zhodnocení do užívání (021/042)? Na konci roku nebo po kolaudaci za x let? Těchto faktur k rekonstrukci celé stavby bude x desítek, budou se sčítat? Jak je to s DPH? Jak je to s odpisy této budovy? teď k 31.12.? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 11. 2016 13:31

      HankaM. (neregistrovaný) 89.203.147.---

      Re: účtování TZ v praxi
      Budovu máte zařazenou, takže odpisy budete provádět normálně ke dni 31.12.2016. Jelikož je TZ na stavební povolení, budete veškeré náklady kumulovat na účtu 042 až do doby kolaudace. Po nabytí právní moci kalaudace, zařadíte majetek 021/042, navýšíte pořizovací cenu o TZ a budete odepisovat ze zvýšené ceny.
      Pokud se týče DPH, uvádíte, že jste plátci, tudíž by se mělo jednat o přenesenou DP.

    • 15. 11. 2016 15:48

      vladík (neregistrovaný) 77.236.201.---

      Re: účtování TZ v praxi
      Jen poznámka, součástí vstupní ceny majetku je také TZ provedené v prvním roce odpisování majetku- §29/1

    • 15. 11. 2016 15:54

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: účtování TZ v praxi
      Provedené, nebo provedené a dokončené?

      Co když bude jen z části provedené a konečná faktura bude následovat až mnohem později?

    • 15. 11. 2016 16:08

      vladík (neregistrovaný) 77.236.201.---

      Re: účtování TZ v praxi
      >>>>Dobrý den,
      >>>>
      >>>>jsme s.r.o., plátci DPH, koupili jsme budovu-stavbu,
      >>>>kterou jsem pořídili a zařadili do majetku - únor
      >>>>2016
      >>>>a naplánovali odpisy první k 31.12.
      >>>>
      >>>>Nyní však probíhají k této budově bourací práce,
      >>>>sanační, vyklízení - TZ. Budova se bude celá
      >>>>předělávat a
      >>>>rekonstruovat, potrvá to určitě rok, dva. Mám první
      >>>>fakturu, kde se jedná o TZ. Zaúčtuji tedy 042/321?
      >>>>Kdy
      >>>>zařadím technické zhodnocení do užívání (021/042)? Na
      >>>>konci roku nebo po kolaudaci za x let? Těchto faktur
      >>>>k
      >>>>rekonstrukci celé stavby bude x desítek, budou se
      >>>>sčítat? Jak je to s DPH? Jak je to s odpisy této
      >>>>budovy?
      >>>>teď k 31.12.? Děkuji
      >>>
      >>>Budovu máte zařazenou, takže odpisy budete provádět
      >>>normálně ke dni 31.12.2016. Jelikož je TZ na stavební
      >>>povolení, budete veškeré náklady kumulovat na účtu
      >>>042
      >>>až do doby kolaudace. Po nabytí právní moci
      >>>kalaudace,
      >>>zařadíte majetek 021/042, navýšíte pořizovací cenu o
      >>>TZ a budete odepisovat ze zvýšené ceny.
      >>>Pokud se týče DPH, uvádíte, že jste plátci, tudíž by
      >>>se mělo jednat o přenesenou DP.
      >>Jen poznámka, součástí vstupní ceny majetku je také
      >>TZ
      >>provedené v prvním roce odpisování majetku- §29/1
      >
      >Provedené, nebo provedené a dokončené?
      >
      >Co když bude jen z části provedené a konečná faktura
      >bude následovat až mnohem později?
      V zákoně je napsáno provedené, což lze vykládat různě...as usual
      >

    • 15. 11. 2016 16:21

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: účtování TZ v praxi
      Nad tím §29/1 ZDP jsem předtím také přemýšlela. Skončila jsem na tom, že když taková situace nastane, poradím se s daňovým poradcem. Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).