Hlavní navigace

Snížení kvalifikace

 • (neregistrovaný) 80.188.238.---

  15. 11. 2016 12:54

  Dobrý den, zaměstnanec ztratil po úraze svou kvalifikaci pro nás, jako zaměstnavatele. Přišel o levou ruku a řidičský průkaz. nebylo to při práci, ale v soukromí. Ten prý pouze dočasně. Byl však zaměstnán jako řidič skupiny C a tu zpátky nezíská, maximálně B a bude potřebovat automatickou převodovku, kterou tedy stejně nemáme. Některé věci ve firmě vykonávat může, výpověď mu nemusím dávat, ale jsou to pomocné práce, tedy za méně peněz. Mohu udělat pouze jednoduchou dohodu o snížení mzdy s jeho souhlasem? co když souhlasit nebude?
  Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 11. 2016 13:28

   VH

   Re: Snížení kvalifikace
   Jako druh práce sjednaný v PS má "řidič skupiny C"?
   Nemá-li řidičské oprávnění a je řidič z povolání, máte možnost mu dát výpověď podle § 52 písm f) ZP z důvodu, že nesplňuje předpoklady stanovené právními předpisy, nebo jej můžete na nejvýše 30 dnů v kalendářním roce převést na jinou práci. Převedení na jinou práci je možné i v případě, že zmíněná výpověď již byla zaměstnanci doručena. V obou případech je možné zaměstnance na jinou práci převést i v případě, že by s tím nesouhlasil, v obou případech náleží mzda odpovídající této jiné práci (práce musí být vhodná s ohledem na zdravotní stav a schopnosti a pokud možno kvalifikaci).
   Bude-li zaměstnanec souhlasit, je možné se dohodnout na jiném druhu práce, to v každém případě.
   Nemá-li jako druh práce "řidič skupiny C", ale pouze "řidič" a v řidičáku omezení ohledně převodovky mít uvedeno nebude, bude to ještě zajímavé.

  • 15. 11. 2016 13:38

   Markéta Imramovská (neregistrovaný) 80.188.238.---

   Re: Snížení kvalifikace
   V pracovní smlouvě v popisu práce má nákladní vozidla, ale momentálně nesmí řídit nic dle lékařské zprávy. O automatu mluvil pouze on, až buide moci zase řídit. Výpověď zatím není nutná, úklidové práce vykonává, ale pochopitelně ho to "nebaví", tedy je otázka, co bude dál. Pak toho ale tady už moc dělat nemůže a musel by skončit.
   Nejsem tedy povinna mu nabídnout sníženou kvalifikaci, že?
   Pak jen, je to pouze na písemnou dohodu, nebo je třeba celou novou smlouvu?
   Děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).