Hlavní navigace

Vklad do s.r.o.-vkladatel není společník

  • (neregistrovaný) 94.112.33.---

    16. 11. 2016 11:00

    Dobrý den,
    prosím o radu, jak správně účetně zaznamenat situaci, kdy fyzická osoba, která není společníkem firmy (s.r.o.) ani s ní není nijak spojena, vloží peníze do konkrétního projektu firmy. Na tomto projektu se bude pracovně podílet (externě) a z jeho fungování bude čerpat smluvně danou provizi. Prakticky jde o investici do tohoto jednoho projektu, na jiných aktivitách firmy se nebude podílet. Jak tento vklad zaúčtovat? A jak ošetřit čerpání provize (FO nemá IČ)? Existuje smlouva (vkladatel vs. s.r.o.), kde je upraven pouze výpočet provize, pracovně-právní vztah prý v plánu není.
    Děkuji!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 11. 2016 11:41

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: Vklad do s.r.o.-vkladatel není spole
      Bez znalosti všech smluv a jejich podrobného obsahu není možné poradit.
      Také nelze přemýšlet o účtování, když je třeba nejprve podle smluv vyhodnotit všechny skutečnosti.

    • 16. 11. 2016 12:25

      Tina88 (neregistrovaný) 94.112.33.---

      Re: Vklad do s.r.o.-vkladatel není spole
      Vím, mně jde v tuto chvíli hlavně o obecný princip účtování vkladu do s.r.o., s tím, že vkladatel se nechce a nemá stát společníkem.
      Děkuji.

    • 16. 11. 2016 12:41

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: Vklad do s.r.o.-vkladatel není spole
      Obecný princip Vám nepomůže, je nutné účtovat podle skutečných ustanovení smlouvy.
      Právě protože se prostředky do s.r.o. vkládají tak, že jen podle ustanovení smlouvy/smluv lze zjistit, jak je to "uděláno".

    • 16. 11. 2016 13:56

      Tina88 (neregistrovaný) 94.112.33.---

      Re: Vklad do s.r.o.-vkladatel není spole
      V kostce řečeno - FO je dle smlouvy "investorem", který poskytne konkrétní částku (nevratnou) - hotově, na konkrétní projekt. S.r.o. smí investovanou částku použít pouze v rámci tohoto projektu. S.r.o. bude investorovi vyplácet provizi ze zisku tohoto projektu.

    • 16. 11. 2016 18:36

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: Vklad do s.r.o.-vkladatel není spole
      Ještě jednou, žádný odborník Vám nezhodnotí stav věci beze smluv.
      A už vůbec vám závazně neporadí.
      Nevíme, zda investor může být např. tichým společníkem - zda je smlouva takto koncipována, zda provize je skutečně provizí atd.
      Já osobně bych Vám radila s ohledem na §5 a 2950 NOZ, abyste to nechala posoudit odborníkem, škoda při špatném posouzení smluv může být velká a klient se pak bude hojit na Vás.

    • 16. 11. 2016 21:10

      Tina88 (neregistrovaný) 94.112.33.---

      Re: Vklad do s.r.o.-vkladatel není spole
      Ano, vím, že záleží na tom, jak je smlouva koncipována, ale nejde mi tu o závazné odborné posouzení. Jen možnosti, jaké v rámci účtové osnovy jsou. Vklad mimo základní kapitál? Jaká je případná odlišnost, kdyby mělo jít o tichého společníka? Je vkladatel automaticky společníkem nebo je možnost, uchopit to právně tak, aby nebyl? Atd. Zkouším se tu ptát spíše jestli někdo nemá obdobný případ a co vše a jak ohledně toho řešil. I kdyby nešlo o identické podmínky, třeba mě navede na další informace či otázky. O závaznosti tu samozřejmě nemůže být řeč. Jde o diskusní fórum.

    • 17. 11. 2016 8:22

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: Vklad do s.r.o.-vkladatel není spole
      V kostce řečeno - FO je dle smlouvy "investorem",
      který poskytne konkrétní částku (nevratnou) - hotově,
      na konkrétní projekt. S.r.o. smí investovanou částku
      použít pouze v rámci tohoto projektu. S.r.o. bude investorovi vyplácet provizi ze zisku tohoto projektu.
      Ještě jednou, žádný odborník Vám nezhodnotí stav věci
      beze smluv. A už vůbec vám závazně neporadí.
      >>Nevíme, zda investor může být např. tichým
      >>společníkem
      >>- zda je smlouva takto koncipována, zda provize je
      >>skutečně provizí atd.
      >>Já osobně bych Vám radila s ohledem na §5 a 2950 NOZ,
      >>abyste to nechala posoudit odborníkem, škoda při
      >>špatném posouzení smluv může být velká a klient se pak
      >>bude
      >>hojit na Vás.
      >Ano, vím, že záleží na tom, jak je smlouva
      >koncipována, ale nejde mi tu o závazné odborné posouzení. Jen
      >možnosti, jaké v rámci účtové osnovy jsou. Vklad mimo
      >základní kapitál? Jaká je případná odlišnost, kdyby mělo
      >jít o tichého společníka? Je vkladatel automaticky
      >společníkem nebo je možnost, uchopit to právně tak, aby
      >nebyl? Atd. Zkouším se tu ptát spíše jestli někdo nemá
      >obdobný případ a co vše a jak ohledně toho řešil. I
      >kdyby nešlo o identické podmínky, třeba mě navede na
      >další informace či otázky. O závaznosti tu samozřejmě
      >nemůže být řeč. Jde o diskusní fórum.
      Vy se na to pořád díváte pohledem účetní viz "jaké možnosti v rámci účtové osnovy jsou".
      Nelze účtovat o něčem, o čem nemám představu stran práva.
      Doporučuji prostudovat §2744 - §2755 - co se týká tichého společenství. Ale netvrdím, že to je "tichý společník". Psala jste, že máte v ruce smlouvy - proč si nenecháte odborně zhodnotit, co se vlastně uzavřelo. Takové smlouvy dělal pravděpodobně právník, takže bude nějaké vodítko, čím se to řídí.
      Tu závaznou radu jsem myslela na Vás. Jak můžete chtít klientovi něco doporučit (případně zaúčtovat), když nemáte ani základní představu o tom, co vlastně smlouvy upravují?
      Nebo je to jinak a smlouvy se teprve tvoří?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).