Hlavní navigace

OT- právo chodit k lékaři v pracovní dob

 • (neregistrovaný) 37.221.243.---

  8. 12. 2016 7:41

  Dobrý den,

  mohla bych vás tímto poprosit o názor. Pokud navštívím v pracovní době lékaře, mám na to právo? A pokud mě nutí zaměstnavatel, abych navštívila lékaře jen v mimopracovní dobu, mám právo si volit lékaře dle svého uvážení, nebo musím jen doktora, který má ordinační hodiny mimo pracovní dobu? A zda musím uvádět důvody proč chodím k lékaři?

  Předem děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 12. 2016 7:57

   Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

   Re: OT- právo chodit k lékaři v pracovní
   Důvody uvádět nemusíte. Lékaře si také můžete zvolit podle uvážení, ale zaplaceno dostanete jen podle podmínek stanovených v:

   NV č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci

  • 8. 12. 2016 8:32

   xy5

   Re: OT- právo chodit k lékaři v pracovní
   ono také záleží na tom, jak často k lékaři chodíte. Abyste u lékařů nestrávila více času než v práci. Abyste to neměla jako "koníčka", že se Vám nechce do práce, a přesto to máte placené. Takže reakci zam-tele se možná ani nedivím, že Vás nechce tak často k lékařům pouštět.

  • 8. 12. 2016 9:20

   all (neregistrovaný) 46.227.168.---

   Re: OT- právo chodit k lékaři v pracovní
   Samozřejmě, že primárně jste povinna chodit k lékaři mimo svou pracovní dobu. viz NV č. 590/2006 Sb.

   1. Vyšetření nebo ošetření

   a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen „nejbližší zdravotnické zařízení“), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
   b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).