Hlavní navigace

Prac.smlouva na dobu určitou-výpověď?

• (neregistrovaný) 89.239.24.---

20. 12. 2016 8:49

Dobrý den, prosím o radu. K 18.4. mi končí pracovní smlouva na dobu určitou. Je to již třetí v řadě, kterou mi zaměstnavatel po 3 roky prodlužoval vždy opět na rok. Dle zákona, by mi už další na dobu určitou dát neměl pokud se nepletu, ale zatím se není schopen ani vyjádřit, zda se mnou dále počítá či ne. Do kdy a jakou formou mi musí dát zaměstnavatel vědět, že můj prac. poměr opravdu ke dni 18.4. skončí? Je tam nějaká zákonná lhůta jak moc dopředu, by mi to měl dát vědět? Nebo může přijít 17.4. a sdělit mi, že 19.4. již nemám chodit do práce?
    Předem děkuji za radu.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 12. 2016 9:19

Lili... (neregistrovaný) 89.239.24.---

Re: prac.smlouva na dobu určitou-výpověď
      Jak je to možné? Pokud mi nikdo nic nesdělí a dostavím se 19.4. do práce, tak se moje smlouva stává přece automaticky na dobu neurčitou, tak jak je možné, že mi nemusí dát vědět, pokud se mnou nepočítá?

• 20. 12. 2016 9:20

mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

Protože máte smlouvu na dobu určitou.

• 20. 12. 2016 9:27

katka2 (neregistrovaný) 2a00:1028:838a:----:----:----:----:----

... a v té je napsáno, že 18. končíte, tak proč by vám měli znovu opakovat, že 18. fakt ale fakt končíte?
      A nestačí se 19 jen dostavit, musíte taky pracovat s vědomím zaměstnavatele.

• 20. 12. 2016 9:28

xy5

Pokud máte zájem o další práci v této firmě, dejte to vědět svému nadřízenému, příp. na personál. odd. Buď budou souhlasit a dají Vám dodatek PS nebo už o Vás nebudou mít zájem a řeknou Vám to. Třeba v této době nevědí, jestli v dubnu a dál budou mít dostatek zakázek nebo ne. Je na firmě, jestli si Vás dál ponechá nebo ne - Vy s tím nic nenaděláte, pokud řeknou dál NE.

• 20. 12. 2016 9:31

>>>>>Dobrý den, prosím o radu. K 18.4. mi končí pracovní
      >>>>>smlouva na dobu určitou. Je to již třetí v řadě,
      >>>>>kterou
      >>>>>mi zaměstnavatel po 3 roky prodlužoval vždy opět na
      >>>>>rok. Dle zákona, by mi už další na dobu určitou dát
      >>>>>neměl pokud se nepletu, ale zatím se není schopen ani
      >>>>>vyjádřit, zda se mnou dále počítá či ne. Do kdy a
      >>>>>jakou
      >>>>>formou mi musí dát zaměstnavatel vědět, že můj prac.
      >>>>>poměr opravdu ke dni 18.4. skončí? Je tam nějaká
      >>>>>zákonná
      >>>>>lhůta jak moc dopředu, by mi to měl dát vědět? Nebo
      >>>>>může přijít 17.4. a sdělit mi, že 19.4. již nemám
      >>>>>chodit
      >>>>>do práce?
      >>>>>Předem děkuji za radu.
      >>>>
      >>>>nemusí nic konat, PP skončí sjednaným dnem,
      >>>
      >>>Jak je to možné? Pokud mi nikdo nic nesdělí a
      >>>dostavím

>>>se 19.4. do práce, tak se moje smlouva stává přece
      >>>automaticky na dobu neurčitou, tak jak je možné, že
      >>>mi
      >>>nemusí dát vědět, pokud se mnou nepočítá?
      >>
      >>Protože máte smlouvu na dobu určitou.
      >
      >Pokud máte zájem o další práci v této firmě, dejte to
      >vědět svému nadřízenému, příp. na personál. odd. Buď
      >budou souhlasit a dají Vám dodatek PS nebo už o Vás
      >nebudou mít zájem a řeknou Vám to. Třeba v této době
      >nevědí, jestli v dubnu a dál budou mít dostatek zakázek
      >nebo ne. Je na firmě, jestli si Vás dál ponechá nebo ne
      >- Vy s tím nic nenaděláte, pokud řeknou dál NE.

Díky všem za info a přeji pěkné svátky.

• 20. 12. 2016 10:19

all (neregistrovaný) 46.227.168.---

>>>>>>Dobrý den, prosím o radu. K 18.4. mi končí pracovní
      >>>>>>smlouva na dobu určitou. Je to již třetí v řadě,
      >>>>>>kterou
      >>>>>>mi zaměstnavatel po 3 roky prodlužoval vždy opět na
      >>>>>>rok. Dle zákona, by mi už další na dobu určitou dát
      >>>>>>neměl pokud se nepletu, ale zatím se není schopen ani
      >>>>>>vyjádřit, zda se mnou dále počítá či ne. Do kdy a
      >>>>>>jakou
      >>>>>>formou mi musí dát zaměstnavatel vědět, že můj prac.
      >>>>>>poměr opravdu ke dni 18.4. skončí? Je tam nějaká
      >>>>>>zákonná
      >>>>>>lhůta jak moc dopředu, by mi to měl dát vědět? Nebo
      >>>>>>může přijít 17.4. a sdělit mi, že 19.4. již nemám
      >>>>>>chodit
      >>>>>>do práce?
      >>>>>>Předem děkuji za radu.
      >>>>>
      >>>>>nemusí nic konat, PP skončí sjednaným dnem,
      >>>>
      >>>>Jak je to možné? Pokud mi nikdo nic ne

sdělí a
      >>>>dostavím
      >
      >
      >>>>se 19.4. do práce, tak se moje smlouva stává přece
      >>>>automaticky na dobu neurčitou, tak jak je možné, že
      >>>>mi
      >>>>nemusí dát vědět, pokud se mnou nepočítá?
      >>>
      >>>Protože máte smlouvu na dobu určitou.
      >>
      >>Pokud máte zájem o další práci v této firmě, dejte to
      >>vědět svému nadřízenému, příp. na personál. odd. Buď
      >>budou souhlasit a dají Vám dodatek PS nebo už o Vás
      >>nebudou mít zájem a řeknou Vám to. Třeba v této době
      >>nevědí, jestli v dubnu a dál budou mít dostatek
      >>zakázek
      >>nebo ne. Je na firmě, jestli si Vás dál ponechá nebo
      >>ne
      >>- Vy s tím nic nenaděláte, pokud řeknou dál NE.
      >
      >
      >Díky všem za info a přeji pěkné svátky.

Já jen nechápu, jak můžete uvažovat o tom, že byste 19.4. přišla do práce, když smlouvu máte sjednanou do 18.4., to je jako kdybyste měla ubytování v hotelu na 3 noci a klidně tam chtěla spát i čtvrtou, protože vám nikdo nepřišel říct, že fakt 3 noci a dost.
      Pokud by zaměstnavatel chtěl, abyste nadále pracovala, tak vám to určitě sdělí. Pokud nechce , nemusí vám nic sdělovat ani den předem, prostě poslední pracovní den vám vydá zápočtový list a hotovo.

• 20. 12. 2016 10:41

V normální firmě se lidi normálně předem domluví a nenechají si to na poslední den jako překvápko.

• 20. 12. 2016 10:41

Prosím Vás, žádná arogance od Vás není nutná! Ptala jsem se ve vší slušnosti a poděkovala. Můj dotaz je z toho důvodu, že můj předchozí prac. poměr byl přesně o tom samém, měla jsem smlouvu na rok na dobu určitou a před jeho uplynutím bylo oběma stranám jasné, že zůstanu. Oni nechtěli pustit mě, já nechtěla opustit je. Oni mi neřekli vůbec nic, takže dle vašeho argumentu jsem už neměla chodit do práce. Tehdy ale po mém dotazu, jestli bych neměla mít dodatek k PS mi bylo sděleno že ne, že stačí, když se po vypršení termínu smlouvy dostavím do práce a tím moje smlouva automaticky nabývá doby neurčité. Tak stejně tak, jako pro mě bylo nepochopitelné tehdy toto, tak jsem se chtěla jen ujistit jestli to nějak funguje i z druhé strany.
      Takže Vám děkuji za rady, emoce můžeme nechat stranou, co si myslím nebo nemyslím neznámená vím nebo nevím, a proto jsem tady proto, abych se právě dozvěděla jak to je a přešla tak z mé domněnky ke zjištění situace. Jestli jste mi chtěla naložit proto, že si něco myslím špatně, tak se Vám omlouvám, ale pokud se vás takové "pro vás hloupé dotazy" dotýkají, nemusela jste vůbec reagovat. To, že to víte vy ještě neznamená, že vědí jiní.... A proto existuje diskuzní fórum. Děkuji za pochopení... Pěkný den.

• 20. 12. 2016 10:50

Takže vám neřekli vůbec nic, nebo vám řekli že po vypršení...atd ? A z čeho bylo oběma stranám jasné, že chtějí pokračovat, když nikdo nic neřekl?

• 20. 12. 2016 11:10

Ne, vůbec nic o pracovním poměru neřekli. Ale atmosféra v práci byla jasná. Nikdo nehledal za mě žádnou náhradu, nikoho jsem nezaučovala, nikdo mi nenaznačil ani neřekl "po víkendu už nechoď". Místo nezanikalo, pracovní pozice se nerušila, nepřesouvala nic... byli spokojení se mnou, já s nimi a nemuseli jsme si nic říkal. Bylo to úplně stejný jako při zkušební době. Nepamatuji si, že by mi někdy někdo přišel před vypršením tříměsíční zkušební doby říct "jsme s tebou spokojeni, zítra můžeš přiijít". Prostě ani jedna strana (zam-c/zam-tel) v této lhůtě nepřišla na důvod, proč v práci pokračovat a automaticky se jelo dál.... Pokud s vámi nejsou ve zkušební lhůtě spokojení, tak vám to také prostě přijdou říct chcem tě dál / nechcem tě dál. Takže ač nyní existuje smlouva na dobu určitou, tak jsem se zkrátka jen chtěla zeptat, zda mám od zaměstnavatele očekávat nějaké info či ne. Nic víc. Dozvěděla jsem se, podělkovala a nyní už vím, že to holt obráceně nefunguje. Jsem ráda, že mi tu poradíte, ale nepotřebuji dostat odsouzení za něco, co nevím a jdu se na to slušně zeptat :-( myslela jsem, že právě proto diskuzní fóra jsou, nečekala jsem, že hned dostanu reakci "Jak jste si to mohla myslet". Jako by mi rovnou napsala, že jsem úplně blbá :-(
      No nic, opravdu díky a mějte se.

• 20. 12. 2016 11:19

xy5

>
      >>Takže vám neřekli vůbec nic, nebo vám řekli že po
      >>vypršení...atd ? A z čeho bylo oběma stranám jasné,
      >>že
      >>chtějí pokračovat, když nikdo nic neřekl?
      >
      >Ne, vůbec nic o pracovním poměru neřekli. Ale
      >atmosféra v práci byla jasná. Nikdo nehledal za mě žádnou
      >náhradu, nikoho jsem nezaučovala, nikdo mi nenaznačil ani
      >neřekl "po víkendu už nechoď". Místo nezanikalo,
      >pracovní pozice se nerušila, nepřesouvala nic... byli
      >spokojení se mnou, já s nimi a nemuseli jsme si nic říkal.

>No nic, opravdu díky a mějte se.

přečetla jsem si odpovědi všech zůčastněných, ale nemám z nich dojem, že by Vás někdo nějak zesměšnil apod., naopak, každý Vám objasnil, jak se věci mají. Je opravdu na Vás, abyste se o prodloužení PS sama zajímala, máte-li zájem. Ale je jen na zam-teli, jestli Vás bude chtět dál zaměstnat nebo nebude. Jestliže jste, jak píšete, v minulém zaměstnání přišla do práce den po tom, co jste měla PS na dobu určitou a zam-tel to respektoval, pak je to na zam-teli, že Vás chtěl dál zaměstnat. Kdyby nechtěl, tak Vám poslední den doby určité předal potvrz. o zaměstnání (záp. list), převzal od Vás např. docházkovou kartu (nevím, jak evidujete docházku), a bez té byste se (alespoň u nás) do práce nedostala. Tak dojděte po Novém roce za zam-telem a domluvte se, třeba Vás budou chtět dál zaměstnat a PS prodlouží. Pokud ne, tak si shánějte jiné místo. Budete mít na to dost času.

• 20. 12. 2016 12:08

Milá paní, asi jste zapomněla, co jste psala, tak já vám to připomenu :

"Jak je to možné? Pokud mi nikdo nic nesdělí a dostavím se 19.4. do práce, tak se moje smlouva stává přece automaticky na dobu neurčitou, tak jak je možné, že mi nemusí dát vědět, pokud se mnou nepočítá?"

Tohle jsem vám právě vysvětlovala na příkladu ubytování v hotelu, protože obrazně jste se na totéž ptala.
      Jinak před vypršení zkušební doby opět NIKDO vás nemusí kontaktovat, neboť ve zkušební době může zrušit pracovní poměr jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec kdykoliv, bez uvedení důvodu, ovšem písemně. Zaměstnavatel nesmí pouze v době prvních 14 dnů nemoci zaměstnance. Pokud nemíní s vámi ve zkušební době skončit opravdu vás NEMUSÍ nijak kontaktovat, pracovní poměr běží tak jak jste si ho SJEDNALI.

Nikoho jsem neodsuzovala, jen jsem odpovídala na vaše divení, "Jak je to možné ???" že zaměstnavatel NIC nemusí, protože jste si to tak sjednali.

• 20. 12. 2016 11:03

Nebylo se totiž na co ptát. Jestliže máte smlouvu na dobu určitou , pak bez toho, zda vy nebo druhá strana budete kontaktovat toho druhého - smlouva končí uplynutím sjednané doby. Pokud chcete vy, aby pokračovala, je na vás, abyste se obrátila na zaměstnavatele s dotazem, zda a jak s vámi počítá dále. Stejně tak, pokud by o vás jevil zaměstnavatel zájem, tak vám to určitě nějakou formou sdělí, pokud vás nekontaktuje , je to známka toho, že o vás dále zájem nemá, a smlouva opět skončí uplynutím doby, na kterou je sjednána.
      Jakýkoliv jiný postup - např. to, že byste i po uplynutí doby přišla 19.4. do práce, podmiňuje nějakou reakci zaměstnavatele, totiž, že by třeba nestihl vyhotovit dohodu o změně stávajících podmínek by vám musel on sám SDĚLIT, protože to, co jste zmínila, že přijdete, pracujete a PP se změní na dobu neurčitou je podmíněno tím, že byste pracovala s VĚDOMÍM zaměstnavatele. Což, uznáte sama, bez jeho součinnosti jaksi nejde. Pokud máte zájem tam dál pracovat, je na vás, abyste oslovila zaměstnavatele, on to dělat opravdu nemusí. Jeho jedinou povinností je vydat vám poslední den vašeho pracovního poměru - potvrzení o zaměstnání (zápočtový list), jinak vůbec NIC. Mě vždy dostane to, jak zaměstnanci podepíší smlouvu na dobu určitou a pak očekávají, že zaměstnavatel je bude kontaktovat , řešit , upozorňovat. Není to tak - doba určitá je jasně daná.

• 20. 12. 2016 11:13

pája

zmínila, že přijdete,
      >pracujete a PP se změní na dobu neurčitou je podmíněno
      >tím, že byste pracovala s VĚDOMÍM zaměstnavatele. Což,
      >uznáte sama, bez jeho součinnosti jaksi nejde. Pokud
      >máte zájem tam dál pracovat, je na vás, abyste oslovila
      >zaměstnavatele, on to dělat opravdu nemusí. Jeho
      >jedinou povinností je vydat vám poslední den vašeho
      >pracovního poměru - potvrzení o zaměstnání (zápočtový list),
      >jinak vůbec NIC. Mě vždy dostane to, jak zaměstnanci
      >podepíší smlouvu na dobu určitou a pak očekávají, že
      >zaměstnavatel je bude kontaktovat , řešit , upozorňovat.
      >Není to tak - doba určitá je jasně daná.

co času a úsilí se musí věnovat takovému triviálnímu problému; tazatelka se ještě pomalu rozzlobí, že někdo něco atd., škoda času a energie.

• 20. 12. 2016 11:21

Kara (neregistrovaný) 79.127.229.---

Především se musíte domluvit, zda budou o Váš pracovní poměr na dobu neurčitou stát. Je to takto: smlouva je na dobu určitou. Dopředu ani jedna strana nemusí dávat vědět, protože datum skončení je jasné. Pokud jedna strana stojí o pokračování poměru, je na ní, aby se šla domluvit s druhou stranou. Nedomluví-li se a nesepíší dodatek ke smlouvě (s další dobou určitou, pokud ještě lze, nebo s dobou neurčitou), pak poměr končí. Až potud je trefný ten příměr s noclehem v hotelu. Ale v zákoníku práce je dále psáno, že pokud zaměstnanec po skončení doby určité pracuje s vědomím zaměstnavatele dál, stává se ten pracovní poměr poměrem na dobu neurčitou. Takže když se obě strany domluví, že o sebe stojí i po uplynutí doby určité a že poměr bude na dobu neurčitou, stačí, aby zaměstnanec přišel druhý den do práce a byla mu přidělena práce a on pracoval. Tím se stal jeho pracovní poměr poměrem na dobu neurčitou i bez sepisování dodatku.Bohužel tohoto někdy zaměstnanci zneužijí a přijdou do práce následující den po uplynutí doby určité, aniž by se domluvili se zaměstnavatelem, který zapomněl, že tomuto člověku včera doba určitá skončila. Přidělí mu práci - no a poměr se stává poměrem na neurčito, ať se to zaměstnavateli zamlouvá nebo ne. Ale může to být i naopak - že na to zapomene sám zaměstnanec, že měl včera skončit (a skončit chtěl). A bác - pracoval s vědomím zaměstnavatele a má tím pádem školu na dobu neurčitou a jen tak hned už skončit nemůže. Je Vám to už jasné?

• 20. 12. 2016 11:31

xy5

ještě k Vašemu nadpisu - smlouva na dobu určitou - výpověď. Při smlouvě na dobu určitou se žádná výpověď nedává, protože při výpovědi běží 2 měs. výp. lhůta. Při smlouvě na dobu určitou už je dopředu dané, kterým dnem PS skončí.

• 20. 12. 2016 11:36

Děkuji za rady, vaše vysvětlení mi velmi pomohlo. Děkuji a přeji pěkný den.

• 20. 12. 2016 11:34

Naprosto jasné. Děkuji :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).