Hlavní navigace

EET a úhrada faktury. Co DPH?

  • (neregistrovaný) 80.90.137.---

    22. 12. 2016 10:15

    Vystavím fakturu (jako plátce DPH), plnění je ve dvou sazbách, odběratel mi ji částečně uhradí v několika splátkách. Něco v hotovosti, něco na účet.

    Jak to bude s "rozpočítáváním" DPH a uváděním na jednotlivé EET účtenky?

    Zákon tohle neřeší.
    A bude to prakticky neřešitelné. Rozpočítávat se bude moci poměrem, postupně, libovolně(?!), také mohu rozpočítat DPH při platbě na účet, že. A v úhradě faktur v (podvojném) účetnictví k žádnému "počítání" DPH nedochází.

    Představte si, že odchytím takového svého dlužníka, vytáhnu z něj po čase zase nějakou splátku, ale co (z hlediska DPH) napsat do účtenky? Papíry jsou u účetního, je to faktura z předloňska, dost už toho uhradil, něco i do banky..

    ---
    Mě osobně se tohle nikterak nedotkne, ale chudáci obchodníci, hospodští, řemeslníci v terénu..

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 12. 2016 11:27

      vladík (neregistrovaný) 77.236.201.---

      Re: EET a úhrada faktury. Co DPH?
      Já bych v tomto případě( při hotovostní úhradě faktury ) vystavila účtenku na celou částku platby a DPH bych zcela vynechala....pro EET stejně nemá žádný smysl a účel ji tam uvádět, nebo nějaký vidíte ?

    • 27. 12. 2016 9:14

      LiPo (neregistrovaný) 109.235.177.---

      Re: EET a úhrada faktury. Co DPH?
      Měla jsem obdobný dotaz. Přes kontaktní formulář mi přišla 17.10.2016 tato odpověď:

      Dobrý den,

      povinnost poplatníka týkající se rozsahu zasílaných údajů správci daně je stanovena v § 19 zákona č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, v platném znění (dále jen „ZoET“).

      V případě, že poplatník je plátcem daně z přidané hodnoty, je dle § 19 odst. 2 písm. d) ZoET údajem o evidované tržbě zasílaným datovou zprávou také základ daně z přidané hodnoty a daň podle sazeb daně z přidané hodnoty, dle § 19 odst. 2 písm. e) ZoET celkové částky v režimu daně z přidané hodnoty pro cestovní službu a dle § 19 odst. 2 písm. f) ZoET celkové částky v režimu daně z přidané hodnoty pro prodej použitého zboží.

      ZoET neřeší poměr sazeb DPH při částečných úhradách – toto je na uvážení poplatníka (zpravidla je využíván poměr částek základu daně dle sazeb DPH k celkové výši základu daně). Bližší vysvětlení celé problematiky týkající se DPH u evidence tržeb je uvedeno v Metodickém pokynu Generálního finančního ředitelství, který je zveřejněn na webu etrzby.cz (odkaz: http://www.etrzby.cz/cs/novinky metodika-k-evidenci-trzeb) – str. 23 až 25 metodického pokynu.

      S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).