Hlavní navigace

FO a plátcovství DPH

  • (neregistrovaný) 188.120.222.---

    28. 12. 2016 14:14

    Dobrý den, prosím, poradil by mi zde někdo ohledně fyzické osoby? účetnictví jednoduché. limit milion obratu překročen v březnu 2016. Jaký je časový limit na přihlášení, teď už asi bude pokutován? Může si uplatnit odpočet DPH rok zpětně od přihlášení k DPH? V srpnu nákup nového auta na fakturu na jméno fyzické osoby, ale není na faktuře IČO, může se tato faktura dát do účetnictví tého FO? děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 12. 2016 14:35

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: FO_DPH_překročení obratu v 03/2016
      Ano, do 15.dubna 2016 se měla OSVČ registrovat jako plátce DPH s tím, že od 1.května 2016 je plátcem DPH. Na sankcích to bude drahé.

      http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=1367004

      http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=1255250

      + další diskuze k této problematice na tomto foru

      Co se uplatnění odpočtu DPH z vozidla týká, tak OSVČ nemá k dispozici řádný daňový doklad. Takže pokud uplatní odpočet DPH a bude spoléhat na § 73 odst. 5), tak by měla počítat minimálně s výzvou ke kontrolnímu hlášení a s POP (postup k odstranění pochybností).

      A doporučuji prostudovat § 79 ZDPH

      PS. Jednoduché účetnictví mohou vést POUZE právnické osoby. Ne fyzické osoby. Pravděpodobně vede daňovou evidenci, která je určena pro fyzické osoby. Nebo účetnictví.

    • 28. 12. 2016 14:49

      alena m. (neregistrovaný) 188.120.222.---

      Re: FO_DPH_překročení obratu v 03/2016
      děkuji za odpověď. ano ano vede daňovou evidenci. Daňové přiznání pak bude podávat měsíčně celý rok 2017 tedy? doplacení by znamenalo sankce + odvedení 21% z obratu od 05/2016 do 12/2016? a může si uplatnit ta DPH z výdajů za rok 2016? děkuji

    • 28. 12. 2016 15:07

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: FO_DPH_překročení obratu v 03/2016
      >>>Dobrý den, prosím, poradil by mi zde někdo ohledně
      >>>fyzické osoby? účetnictví jednoduché. limit milion
      >>>obratu
      >>>překročen v březnu 2016. Jaký je časový limit na
      >>>přihlášení, teď už asi bude pokutován? Může si
      >>>uplatnit
      >>>odpočet DPH rok zpětně od přihlášení k DPH? V srpnu
      >>>nákup
      >>>nového auta na fakturu na jméno fyzické osoby, ale
      >>>není na faktuře IČO, může se tato faktura dát do
      >>>účetnictví tého FO? děkuji
      >>
      >>Ano, do 15.dubna 2016 se měla OSVČ registrovat jako
      >>plátce DPH s tím, že od 1.května 2016 je plátcem DPH.

      >>
      >děkuji za odpověď. ano ano vede daňovou evidenci.
      >Daňové přiznání pak bude podávat měsíčně celý rok 2017
      >tedy? doplacení by znamenalo sankce + odvedení 21% z
      >obratu od 05/2016 do 12/2016? a může si uplatnit ta DPH z
      >výdajů za rok 2016? děkuji

      Ano, Přiznání k DPH měsíční + Kontrolní hlášení měsíční

      Sankce - podle Daňového řádu. Je to něco jiného, než odvedení DPH z uskutečněných plnění. Např. každé pozdě podané Kontrolní hlášení bude za sankci 1.000 Kč.

      Dále se odvede DPH z uskutečněných plnění
      Otázkou je, zda již uskutečněná plnění jsou včetně DPH, nebo bez DPH. Záleží na uzavřených smlouvách.

      Zde máte pravděpodobně nějaké hodně staré informace. Být na Vašem místě, tak konzultuji s daňovým poradcem.

      Odpočet DPH z přijatých plnění - ptáte se na plnění 12 měsíců před plátcovstvím DPH (§ 79), nebo na přijatá plnění od data plátcovství?

    • 28. 12. 2016 15:16

      alena m. (neregistrovaný) 188.120.222.---

      Re: FO_DPH_překročení obratu v 03/2016
      >>>>Dobrý den, prosím, poradil by mi zde někdo ohledně
      >>>>fyzické osoby? účetnictví jednoduché. limit milion
      >>>>obratu
      >>>>překročen v březnu 2016. Jaký je časový limit na
      >>>>přihlášení, teď už asi bude pokutován? Může si
      >>>>uplatnit
      >>>>odpočet DPH rok zpětně od přihlášení k DPH? V srpnu
      >>>>nákup
      >>>>nového auta na fakturu na jméno fyzické osoby, ale
      >>>>není na faktuře IČO, může se tato faktura dát do
      >>>>účetnictví tého FO? děkuji
      >>>
      >>>Ano, do 15.dubna 2016 se měla OSVČ registrovat jako
      >>>plátce DPH s tím, že od 1.května 2016 je plátcem DPH.
      >
      >>>
      >>děkuji za odpověď. ano ano vede daňovou evidenci.
      >>Daňové přiznání pak bude podávat měsíčně celý rok
      >>2017
      >>tedy? doplacení by znamenalo sankce + odvedení 21% z
      >>obratu od 05/2016 do 12/2016? a může si uplatnit ta
      >>DPH z
      >>výdajů za rok 2016? děkuji
      >
      >Ano, Přiznání k DPH měsíční + Kontrolní hlášení
      >měsíční
      >
      >Sankce - podle Daňového řádu. Je to něco jiného, než
      >odvedení DPH z uskutečněných plnění. Např. každé pozdě
      >podané Kontrolní hlášení bude za sankci 1.000 Kč.
      >
      >Dále se odvede DPH z uskutečněných plnění
      >Otázkou je, zda již uskutečněná plnění jsou včetně
      >DPH, nebo bez DPH. Záleží na uzavřených smlouvách.
      >
      >Zde máte pravděpodobně nějaké hodně staré informace.
      >Být na Vašem místě, tak konzultuji s daňovým poradcem.
      >
      >
      >Odpočet DPH z přijatých plnění - ptáte se na plnění 12
      >měsíců před plátcovstvím DPH (§ 79), nebo na přijatá
      >plnění od data plátcovství?

      na plnění, které by si mohla FO uplatnit. 12 měsíců před 1.5.2016 do současnosti?
      >

    • 28. 12. 2016 15:21

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: FO_DPH_překročení obratu v 03/2016
      Musíte to rozdělit

      a) plnění na vstupu za období 12 měsíců před 1.5.2016, podle § 79 ZDPH, možno uplatnit POUZE v prvním přiznání k DPH, jedná o plnění k obchodnímu majetku, který je v majetku OSVČ k datu 1.5.2016

      b) plnění na vstupu za období od 1.5.2016, které budou uvedena v řádných přiznání k DPH a v KH

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).