Hlavní navigace

SVJ-prodej nebyt.prostor

  • (neregistrovaný) 89.103.156.---

    4. 1. 2017 10:38

    Dobrý den. V tomto roce musí náš dům udělat totální rekonstrukci výtahu. Aby jsme si nemuseli brát úvěr, tak jsme se jako dům rozhodli pro prodej jedné části nebytových prostor a tyto peníze budeme ihned investovat do nového výtahu. Dle Nařízení vlády 366/2013 Sb, §16/2/a,b příjmy z pronájmu neb.prostor nejsou příjmem a náš správce účtuje na účet 3 a majitelé si to nemusí dávat do DP. Jak je to ale v tomto případě? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 1. 2017 12:41

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 83.208.106.---

      Re: SVJ-prodej nebyt.prostor
      Pavle,

      příjem z pronájmu společných prostor je u vlastníků předmětem daně. Zda se skutečně příjem bude uvádět do daňového přiznání je individuální a záleží to na tom, jak na jednotlivce dopadá § 38g ZDP.

      Stejné je to i u prodeje nemovité věci. Pouze částka bude větší a tak je větší pravděpodobnost, že příjem vstoupí do daňového přiznání.

      Píšete, že prodáváte "jednu část nebytových prostor". Pokud je vymezena jako samostatná jednotka, tak není problém. Pokud se ale prodaly společné prostory bez vymezení jako jednotka, tak se jedná o neplatný právní úkon.

      Hezký den!

    • 4. 1. 2017 12:55

      pavel61 (neregistrovaný) 89.103.156.---

      Re: SVJ-prodej nebyt.prostor
      Děkuji Vám za odpověď. Jedná se o prostor bývalé tel.ústředny a navazující studovny. Vše řeší právníci, i změnu vlastníka na katastru. Myslím, že v tomto případě nikde chybu neděláme. Čemu ale nerozumím je, že peníze z prodeje, které přijdou na účet SVJ /nebudou se zasílat jako podíly jednotlivým majitelům bytů /, ale ihned se budou investovat do výtahu, tak že by z těchto peněz / bude to cca 22.000,- na byt / by museli odvádět jedn.majitelé daň z příjmu. Je to tak nebo tomu stále nerozumím? Omlouvám se..

    • 4. 1. 2017 13:03

      pavel61 (neregistrovaný) 89.103.156.---

      Re: SVJ-prodej nebyt.prostor
      Ještě jde o to, že na schůzi SVJ všichni vlastníci bytových jednotek souhlasili / máme 100% podpisů / s tím, že příjem z těchto nebytovek bude použit na rekonstrukci výtahu. Nejde tedy příjem z tohoto prodeje zaúčtovat rovnou do fondu oprav?

    • 4. 1. 2017 13:13

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 83.208.106.---

      Re: SVJ-prodej nebyt.prostor
      Pavle,

      jednak "fond oprav" se není fondem oprav(účetní třída 9) ale zálohou na opravy (účetní třída 3).

      Jednak ani 100% členů SVJ si nemůže odhlasovat, že nebude danit své příjmy.

      Hezký den!

    • 4. 1. 2017 13:09

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 83.208.106.---

      Re: SVJ-prodej nebyt.prostor
      Pavle,

      neomlouvejte se, daně nejsou jednoduché a SVJ je paskvil. To se přitom nesečítá, ale násobí. :-))

      Že něco dělají právníci není zárukou, že se to dělá dobře. Takže doporučuji se podívat do Prohlášení vlastníka, zda "telefonní ústředna a navazující studovna" jsou vymezeny jako jednotky. Pokud nejsou, tak musíte 100% hlasů změnit Prohlášení vlastníka a potom můžete prodat.

      Pokud připadá na jeden byt 22 000, tak se tato částka musí uvést do daňového přiznání. Je nerozhodné, zda částka přjde na účet vlastníka, který částku pošle na účet SVJ nebo zda částka přijde přímo na účet SVJ. Těch 22 000 získá každý člen SVJ a tak příjem zdaní.

      Problémem ještě může být, že SVJ by mělo mít plné moci od jednotlivých vlastníků, že je bude zastupovat při prodeji a že může přijmout na účet SVJ částku určenou jednotlivým členům SVJ. SVJ má omezenou právní osobnost a tato operace nepatří do jeho náplně viz § 1194/1 NOZ.

      Hezký den!

    • 4. 1. 2017 13:48

      pavel61 (neregistrovaný) 89.103.156.---

      Re: SVJ-prodej nebyt.prostor
      Pavle, díky za trpělivost. Plné moci máme, postup, který popisujete také. Snažili jsme se od začátku vše udělat v souladu se zákonem, aby nás potom někdo nepopotahoval. Jen nám nedošlo, že i ty chudinky babičky,maminky na mateřské a ost. budou muset daň z peněz, které nedostaly, zaplatit.

    • 4. 1. 2017 13:59

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 83.208.106.---

      Re: SVJ-prodej nebyt.prostor
      Pavle,

      ale ony babičky a maminky na mateřské většinou žádnou daň nezaplatí, protože mají slevu na dani ve výši 24 840 Kč podle § 35ba ZDP.

      Pouze musí podat daňové přiznání.

      Daň budou platit osoby, které mají i jiné příjmy. Pro ně také platí, že musí podat daňové přiznání.

      Ale pokuste se jim vysvětlit, že místo toho, aby ze svých zdaněných peněz zaplatili rekonstrukci výtahu, tak že rekonstrukce bude zaplacena z prodej nebytovek, ale až se příjmy zdaní. Je to stejné, jako kdyby zaměstnanec požadoval po zaměstnavateli poslat na účet SVJ svoji výplatu bez zdanění, protože on přece peníze neuvidí, tak proč by je danil. :-))

      Hezký den!

    • 4. 1. 2017 14:23

      pavel61 (neregistrovaný) 89.103.156.---

      Re: SVJ-prodej nebyt.prostor
      Přesto všechno ještě jedna otázka..byl by nějaký problém / účetně, či ze zákona /, kdyby jsme po utržení peněz za prodej každému vlastníkovi na jeho účet zaplatili částku ve výši daně? Neřešili by jsme, jestli někdo daň zaplatí , jiný ne z důvodu slev na dani.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).