Hlavní navigace

Úroky z prodlení - lhůta pro vyměření

  • (neregistrovaný) 89.176.219.---

    4. 1. 2017 11:42

    Dobrý den,

    jakou lhůtu má FÚ pro vyměření úroků z prodlení? Finanční úřad nám nyní posílá platební výměr na úroky z prodlení vztahující se k roku 2009. Domnívám se, že max lhůta je (a byla) 6 let.

    Navíc každý rok žádáme od FÚ bezdlužnost a dle ní máme vždy vše v pořádku.


    Děkuji.
    P.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 1. 2017 13:30

      Pete11 (neregistrovaný) 89.176.219.---

      Re: Úroky z prodlení - lhůta pro vyměřen
      Dobrý den, Alen, vycházím z § 160 DŘ kdy nedoplatek nelze vymáhat po uplynutí lhůty 6 let (pak vycházím ještě z § 2 - úrok je příslušenství daně sledující osud daně).

    • 4. 1. 2017 13:54

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: Úroky z prodlení - lhůta pro vyměřen
      Ale těch 6 let není dogma.
      Jsou tam další ustanovení, které běh lhůty přerušují, staví, případně posunují, takže lhůta může být delší viz odst.
      5) Lhůta pro placení daně končí nejpozději uplynutím 20 let od jejího počátku podle odstavce 1, s výjimkou nedoplatku zajištěného podle odstavce 6.
      Takže závisí na okolnostech.

    • 4. 1. 2017 14:03

      Pete11 (neregistrovaný) 89.176.219.---

      Re: Úroky z prodlení - lhůta pro vyměřen
      Díky Alen, bohužel i přerušení lhůt jsem vzal na vědomí, nic z toho se nás netýká. Navíc FÚ nám každý rok posílá výkaz nedoplatků, tyto platební výměry plynou spíše z laxnosti správce daně, který nám asi před rokem oznámil, že tam mají nějaký horký brambor, který ještě bude muset řešit (nakonec z toho vyplnulo, že kdybychom se sami nepřihlásili, tak se to může táhnout dalších x-let). Ale díky reakci:)


      Já jsem o tom rozepsal tady jak to bylo... http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=1456947

    • 4. 1. 2017 14:12

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: Úroky z prodlení - lhůta pro vyměřen
      Hm, ďábel je skrytý v detailu.
      Myslím tím §252
      (6) Správce daně může daňový subjekt vyrozumět o předpisu úroku z prodlení platebním výměrem kdykoliv, vyžaduje-li to stav osobního daňového účtu daňového subjektu.
      Je otázka, zda a které úkony z těchto let mohly mít vliv nato, že vyměřili tak pozdě?
      Bez znalosti situace z dřívejších let a obsahu spisu, nelze jednoznačně říci.

    • 4. 1. 2017 14:23

      Pete11 (neregistrovaný) 89.176.219.---

      Re: Úroky z prodlení - lhůta pro vyměřen
      >>>>>>Dobrý den,
      >>>>>>
      >>>>>>jakou lhůtu má FÚ pro vyměření úroků z prodlení?
      >>>>>>Finanční úřad nám nyní posílá platební výměr na úroky
      >>>>>>z
      >>>>>>prodlení vztahující se k roku 2009. Domnívám se, že
      >>>>>>max
      >>>>>>lhůta je (a byla) 6 let.
      >>>>>>
      >>>>>>Navíc každý rok žádáme od FÚ bezdlužnost a dle ní
      >>>>>>máme
      >>>>>>vždy vše v pořádku.
      >>>>>>
      >>>>>>
      >>>>>>Děkuji.
      >>>>>>P.
      >>>>>Jak jste přišla na 6 let?
      >>>>
      >>>>Dobrý den, Alen, vycházím z § 160 DŘ kdy nedoplatek
      >>>>nelze vymáhat po uplynutí lhůty 6 let (pak vycházím
      >>>>ještě z § 2 - úrok je příslušenství daně sledující
      >>>>osud
      >>>>daně).
      >>>Ale těch 6 let není dogma.
      >>>Jsou tam další ustanovení, které běh lhůty přerušují,
      >>>staví, případně posunují, takže lhůta může být delší
      >>>viz odst.
      >>>5) Lhůta pro placení daně končí nejpozději uplynutím
      >>>20 let od jejího počátku podle odstavce 1, s výjimkou
      >>>nedoplatku zajištěného podle odstavce 6.
      >>>Takže závisí na okolnostech.

      >Hm, ďábel je skrytý v detailu.
      >Myslím tím §252
      >(6) Správce daně může daňový subjekt vyrozumět o
      >předpisu úroku z prodlení platebním výměrem kdykoliv,
      >vyžaduje-li to stav osobního daňového účtu daňového
      >subjektu.
      >Je otázka, zda a které úkony z těchto let mohly mít
      >vliv nato, že vyměřili tak pozdě?
      >Bez znalosti situace z dřívejších let a obsahu spisu,
      >nelze jednoznačně říci.


      Ano, tento paragraf mi vrtá hlavou:)
      Vymerili pozdě, protože něco opomenuli dotáhnout do konce, sama správkyně řekla, že to ta bývalá radši nechala ležet, tak nevím, co si z toho vzít a co jim napsat do odvolání. Vymerení úroků nesleduje lhůtu tři let jako pro samotnou dan? Pardon, pisu z telefonu.

    • 4. 1. 2017 14:32

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: Úroky z prodlení - lhůta pro vyměřen
      Ještě jednou, bez konkretních podrobností nelze s určitostí říci, zda vyměřili pozdě.
      Proč nenahlédnete do spisu, není přeci problém zjistit běhy lhůt a podrobnosti, pak to bude zřejmě jasnější, zda je lhůta zachována.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).