Hlavní navigace

Dohledaná faktura z předminulého roku

• (neregistrovaný) 213.220.243.---

10. 1. 2017 10:54

Zdravím a potřebovala bych poradit od zkušenějších. Od klienta ( právnická osoba s.r.o. ) jsem přebrala doklady za prosinec ve kterém byla kromě nové faktury i faktura z předloňského (2015) roku kterou mi nedal. Jedná se o vyúčtování energií, vodného a ostrahy ( vše fakturováno bez DPH ). Klient mi to odůvodnil tím, že fakturu mi nedal, protože jí odmítá v této podobě zaplatit. Jde o to, že na faktuře je fakturována ostraha, kterou klient nemá ve smlouvě a dále v rozpisu energií je mu fakturována energie z 5 elektroměrů místo čtyřech. Je to údajně v řešení a je odhodlán se soudit. Moje otázka tedy zní musím tuto fakturu dofakturovat do předloňského roku a tím podat opravné přiznání k dani z příjmů? Dodám, že faktura by pouze navýšila ztrátu, kterou vzhledem k tomu, že s.r.o. je ve ztrátě již několik let těžko někdy uplatním nebo to nechat tak a tvářit se, že doklad stále nemám? Vše bylo fakturováno bez DPH. Další věc je, že mám nyní i novou fakturu za další období ( přijatou v prosinci 2016 ), kde je opět fakturováno to co klient odmítá zaplatit. Společnost bude i letos ve ztrátě. Mohu já tuto fakturu normálně zaúčtovat a snížit tím daňový základ resp. navýšit ztrátu, když vím, že klient toto nezaplatí? Mohu se zeptat jak byste postupovali Vy? Předem moc děkuji za každou radu a tip.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 1. 2017 12:29

alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

Re: Dohledaná faktura z předminulého rok
      Nelze již opravovat do roku 2015.
      Jak byly dělány inventarizace?
      Opravíte - tedy pořídíte v neuzavřeném období (tedy v roce 2016).
      Budete opravovat dle významnosti částky proti účtu jiný výsledek hospodaření minulých let.
      http://www.tpa-group.cz/sites/default/files/press/mirror/opravy_chyb_a_zmeny_ucetnich_metod.pdf
      Zaúčtovat musíte, protože by hrozila pokuta za neúplné účetnictví.
      Mj. proč společnost podniká, když neustále dosahuje ztráty?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).