Hlavní navigace

Účetní služby - faktura na přelomu roku

  • (neregistrovaný) 176.114.240.---

    16. 1. 2017 23:27

    Dobrý den,

    Dostal jsem se dnes do diskuse mezi dvěmi zkušemými auditory ohledně fakturace účetních služeb (z pohledu poskytovatele, který je právnickou osobou). Jednalo se o situaci, kdy klient má objednané služby (část paušál, část hodinová sazba), a otázka byla, kdy jsou tyto služby vlastně konzultační (či účetní) firmou poskytnuty a kdy vlastně nastává datum účetního případu a datum zdanitelného plnění (a do kterého roku služba spadá z pohledu daně z příjmů PO).

    Příklad 1: Klient má paušál třeba 1500 Kč, jedná se o služby za 12/2015. Tuto službu ale účetní firma realizuje až v lednu 2016, kdy má od klienta doklady.

    Otázka: datum účetního případu a datum zdanitelného plnění pro účetní firmu je lednové datum, kdy služby zpracování účetnictví za 12/2015 byly poskytnuty, nebo datum 31.12.2015, protože se fakturují paušální služby za 12/2015? Její výnosy tedy daňově (příjmovka) spadají do 2015 nebo 2016?

    Příklad 2: Klient má paušál a současně vícepráce oceněné hodinovou sazbou. Účetní firma tak účetnictví za 12/2015 zpracuje fyzicky v 01/2016 (jak část týkající se paušálu, tak část týkající se víceprací - reálně jsou tedy služby poskytnuty až v 01/2016).

    Otázka: Jak má vypadat faktura od účetní firmy? Ze strany účetní firmy, která zpracovává účetnictví za 12/2015, nastává datum účetního případu a datum zdanitelného plnění kdy? 31.12.2015 nebo lednové datum 2016? Kdy tyto výnosy spadají do daně z příjmů u účetní firmy?

    Co si prosím myslíte?

    Děkuji.
    Tomáš

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 1. 2017 0:23

      .

      Re: Účetní služby - faktura na přelomu r
      Když dostanu zakázku na zpracování účetnictví 1x za rok, vždy v březnu, tak tržbu z ní nezaeviduji do výnosů předchozího roku, ale do roku, kdy jsem zakázku dostala, zpracovala a odevzdala.

      D - 22
      K § 23 odst. 2

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).