Hlavní navigace

Péče o osobu blízkou a OSVČ - zálohy

• (neregistrovaný) 46.167.198.---

23. 1. 2017 11:26

Dobrý den,
    babička má III.stupeň závislosti, máme na ni s maminkou vyřízen příspěvek na péči o osobu blízkou. Maminka (2,5roku před důchodem) je zaměstnaná, platící veškeré odvody, je uvedena jako první pečující osoba, a já jako druhá (nyní na rodičovské, která mi však končí 9/2017) a zároveň jako OSVČ vedlejší činnost, odvody žádné neplatím. Při péči se střídáme a pokrýváme tak celodenní péči.
    Můj dotaz zní: při ukončení RP, bude moje hlavní činnost opět OSVČ, jsem povinna platit veškeré zálohy a nebo lze (do určitého výdělku - kolik?) být na hlavní činnost jako osoba pečující (i když jsem uvedena jako druhá pečující) a živnost mít jen jako vedlejší? Mám dvě děti - 5let a druhému budou 3. Tato doba (péče o osobu blízkou) by se mi však nepočítala do odpracovaných let, je to tak? Babičce samozřejmě i nadále zajistíme celodenní péči a i když se vrátím na hlavní činnost jako OSVČ, bude nutné zaplatit službu (charita, pečovatelka), nepozbudeme nároku na tento příspěvek? Děkuji za odpovědi, případně nasměrování kam přesně zajít a zeptat se.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 1. 2017 11:51

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Re: Péče o osobu blízkou a OSVČ - zálohy
      Můžete být OSVČ vedlejší, až vám skončí pobírání RP. Ze stránek ČSSZ:
      "Pečuje-li o osobu, která je závislá na pomoci jiné osoby, více osob současně, považuje se samostatná výdělečná činnost za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost u té OSVČ, která byla určena písemnou dohodou všech osob za osobu pečující v největším rozsahu..."

Za současného stavu by byla tato doba pro důchod jako doba náhradní.

Pečovatelku, která by docházela k babičce domů, můžete platit. Pouze v případě ústavní péče by příspěvek na péči dostával ústav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).