Hlavní navigace

Smlouva-turnusové směny

  • (neregistrovaný) 194.228.32.---

    9. 2. 2017 9:16

    Dobrý den, prosím o radu.
    Pokud má zaměstnanec ve smlouvě napsáno "Délka pracovní doby je 40 hodin týdně, pracovní doba je rovnoměrně rozvržena - turnusové směny" - budu počítat mzdy jako rovnoměrně rozvržené pracovní doby nebo nerovnoměrně?
    Děkuji moc za zprávu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 2. 2017 9:24

      VH

      Re: Smlouva-turnusové směny
      Podstatné je, v jakém režimu zaměstnanci skutečně pracují, nikoliv co je ve smlouvě (mohlo dojít ke změně mlčky projevenou vůlí). Nerovnoměrně by byl krátký a dlouhý týden, rovnoměrně pak každý týden stejný počet hodin. A turnusové směny neznamenají vícesměnný režim? Pokud ano, pak nemůže platit 40 hodin týdně.

    • 9. 2. 2017 9:37

      Renata1 (neregistrovaný) 194.228.32.---

      Re: Smlouva-turnusové směny
      Zaměstnanci pracují krátký a dlouhý týden - prodavačky v OC.
      Takže je nutno počítat vše (dovolená, nemocenka) jako u nerovnoměrně rozložené pracovní doby..?
      Moc děkuji za Váš čas.

    • 9. 2. 2017 9:47

      VH

      Re: Smlouva-turnusové směny
      Ano, krátký a dlouhý týden znamená PD rozvrženou nerovnoměrně = nutné vyrovnávací období, harmonogram pracovních směn, dovolená podle § 213 odst. 4 ZP apod.

    • 9. 2. 2017 9:51

      Renata1 (neregistrovaný) 194.228.32.---

      Re: Smlouva-turnusové směny
      Uff, tak to mají do teď špatně, budeme předělávat. Moc děkuji za odpověď.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).