Hlavní navigace

Povinnost vést podvojné účetnictví

  • (neregistrovaný) 213.211.62.---

    16. 2. 2017 17:28

    Dobrý podvečer,

    prosím o radu v případě, že jsem OSVČ a vedu daňovou evidenci, jsem plátce DPH. Za 2016 mám příjem cca 11 mil. Kč, v jakém případě budu povinnen vést podvojné účetnictví, hraje roli roční obrat? Hledám v dostupných informacích ale nejsem z toho moudrý.
    Moc prosím o rady zkušených a opravdu budu rád za jakékoliv poučení.

    Předem moc děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 2. 2017 17:37

      .

      Re: Povinnost vést podvojné účetnictví
      Až při obratu 25.mil.Kč. Nebo dobrovolně. Více § 1 ZoÚ

      Zákon č. 563/1991 Sb.
      § 1
      (2) Tento zákon se vztahuje na účetní jednotky, kterými jsou
      e) ostatní fyzické osoby, které jsou podnikateli, pokud jejich obrat podle zákona o dani z přidané hodnoty, včetně plnění osvobozených od této daně, jež nejsou součástí obratu, v rámci jejich podnikatelské činnosti přesáhl za bezprostředně předcházející kalendářní rok částku 25 000 000 Kč, a to od prvního dne kalendářního roku.

      https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-563

    • 16. 2. 2017 17:41

      ko (neregistrovaný) 213.211.62.---

      Re: Povinnost vést podvojné účetnictví
      ještě se prosím zeptám, takže do té doby povedeu daňovou evidenci, jen mě napadlo, jestli nejsem povinnen vést účetnioctví, nějak se v těch pojmech "motám", děkuji za ochotu

    • 16. 2. 2017 18:03

      .

      Re: Povinnost vést podvojné účetnictví
      Dokud nebudete mít roční obrat 25.mil Kč, tak můžete vést daňovou evidenci. Nebo pokud nebudete nucen vést účetnictví z jiného důvodu, uvedeného v § 1 ZoÚ.
      Vzhledem k tomu, jak je daňová evidence nepřehledná a špatně kontrolovatelná, bych svému klientovi při Vámi uváděném obratu doporučila vedení účetnictví. Samozřejmě záleží na tom, jak probíhají platby, počty dokladů atd.

    • 16. 2. 2017 18:11

      ko (neregistrovaný) 213.211.62.---

      Re: Povinnost vést podvojné účetnictví
      Ještě prosím o "nakopnutí", díval jsem se na ZoÚ odst.2 písm h....
      povinnost vést účetnictví podle zvláštního předpisu, znamená prosím co? děkuji Vám moc za trpělivost..

    • 16. 2. 2017 18:26

      .

      Re: Povinnost vést podvojné účetnictví
      Díváte se na správné znění zákona?
      https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-563

      Dřív musela třeba vést účetnictví osoba, které podnikala podle Energetického zákona (tj. zvláštního zákona). Měla na svém domečku nainstalovanou FVE, část energie dodávala do sítě a kvůli tomu musela vést účetnictví.

    • 16. 2. 2017 18:44

      ko (neregistrovaný) 213.211.62.---

      Re: Povinnost vést podvojné účetnictví
      >
      >>Ještě prosím o "nakopnutí", díval jsem se na ZoÚ
      >>odst.2 písm h....
      >>povinnost vést účetnictví podle zvláštního předpisu,
      >>znamená prosím co? děkuji Vám moc za trpělivost..
      >
      >Díváte se na správné znění zákona?
      >https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-563
      >
      >Dřív musela třeba vést účetnictví osoba, které
      >podnikala podle Energetického zákona (tj. zvláštního zákona).
      >Měla na svém domečku nainstalovanou FVE, část energie
      >dodávala do sítě a kvůli tomu musela vést účetnictví.
      Ano, vše se mi začíná skládat a v hlavě pořádat. Ani nevím jak Vám
      poděkovat za velikánskou ochotu a trpělivost. Vaše znalosti jsou úžasné, vzhledem k mému podnikání a DE, kterou si vedu sám, budu uvažovat o takovém odborníkovi jako jste Vy. Snad najdu.
      Ještě jednou děkuji a přeji příjemný zbytek dne
      >
      >

    • 16. 2. 2017 18:47

      ko (neregistrovaný) 213.211.62.---

      Re: Povinnost vést podvojné účetnictví
      >>
      >>>Ještě prosím o "nakopnutí", díval jsem se na ZoÚ
      >>>odst.2 písm h....
      >>>povinnost vést účetnictví podle zvláštního předpisu,
      >>>znamená prosím co? děkuji Vám moc za trpělivost..
      >>
      >>Díváte se na správné znění zákona?
      >>https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-563
      >>
      >>Dřív musela třeba vést účetnictví osoba, které
      >>podnikala podle Energetického zákona (tj. zvláštního
      >>zákona).
      >>Měla na svém domečku nainstalovanou FVE, část energie
      >>dodávala do sítě a kvůli tomu musela vést účetnictví.
      >Ano, vše se mi začíná skládat a v hlavě pořádat. Ani
      >nevím jak Vám
      >poděkovat za velikánskou ochotu a trpělivost. Vaše
      >znalosti jsou úžasné, vzhledem k mému podnikání a DE,
      >kterou si vedu sám, budu uvažovat o takovém odborníkovi
      >jako jste Vy. Snad najdu.
      >Ještě jednou děkuji a přeji příjemný zbytek dne
      >>
      >>

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).