Hlavní navigace

Neoprávněně vyplacená mzda

  • (neregistrovaný)

    17. 2. 2017 13:12

    Dobrý den,
    moc prosím o radu.
    Mám zaměstnance, obchodní zátupce, nyní, 10 dní po zpracování a odeslání mezd zaměstnanec dodal OČR a byla tedy chybně vypočtená mzda - přeplacená mzda o 4 dny. Mzdu jsem opravila, Přehledy taktéž, zažádala SP a ZP o přeplatky.
    Zaměstnanec nechce vrátit přeplatek mzdy, že přijal v dobré víře. Můj argument, že za tento den obdrží ošetřovné, neslyší a dohodu o srážce ze mzdy nechce podepsat. Vyhrožuje ohlášením na úřadech. O toto strach nemám, my jste se ničeho nedopustili. V ZP §147 jsou taxativně vyjmenovány srážky bez souhlasu zaměstnance, ale jedná se pouze o zálohy či náhrady. Navzdory tomu, že tomuto zaměstnanci nárok na mzdu za 4 dny nevznikl, neboť uplatnil nárok na ošetřovné. Prosím, můžete mi někdo poradit, jak se v této situaci zachovat podle práva? Nebo mě odkázat na správný paragraf? Omlouvám se, že otravuji, ale už mi jde hlava kolem.
    Předem velice děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 2. 2017 13:24

      xy5

      Re: neoprávněně vyplacená mzda
      Na základě čeho jste zpracovávala mzdu tomuto zam-ci? Předal Vám jeho nadřízený jeho docházku nebo za základě čeho jste mu zaplatila chybně dny? Píšete, že až nyní odevzdal OČR. To jste ani nepostřehli, že tento zam-ec není v práci a nesháněli se, co s ním je? Už jste mu předala výplatní pásku a odeslala mu peníze na účet (nebo si je vybral v hotovosti?)

    • 17. 2. 2017 14:33

      Evievi (neregistrovaný)

      Re: neoprávněně vyplacená mzda
      Zaměstnanec si zpracovává docházku, jako obchodní zástupce, sám.
      Já obdržím od jeho zaměstnavatele pouze dovolená celkem, nemoc celkem očr celkem a příslušné doklady. Počet odpracovaných dnů neobdržím.
      Pán měl nástup 04.1. dále očr od 6-9.1, nemoc 9-12.1 nemoc 16-17.1. v celkovém počtu dní si napsal 5 dnů očr a 7 dnů nemoc. Nastal "souběh" toho 9.1. a zadala jsem si OČR do 08.1. a nemoc od 9.1. Tím ten počet dnů absolutně nesouhlasil. Poté mi včera přišel další očr 26-31.1. Bohužel jsem si počítala OČR i s víkendem a pomyslela jsem si něco o tom, že "někdo neumí počítat" ani ve snu mě nenapadlo, že tam bude ještě jedno OČR. Obchodní zástupci pracují někdy i o víkendech. Místo 10. směn tedy zaplaceno 14 směn. Výplatní pásku pán obdržel, obdržel i opravenou, peníze zaslány na účet. :-(

    • 17. 2. 2017 15:25

      Evievi (neregistrovaný)

      Re: neoprávněně vyplacená mzda
      Nikoliv, jedná se o zaměstnance, který nastoupil po neplaceném volnu.

      >>Dobrý den,
      >>moc prosím o radu.
      >>Mám zaměstnance, obchodní zátupce, nyní, 10 dní po
      >>zpracování a odeslání mezd zaměstnanec dodal OČR a
      >>byla
      >>tedy chybně vypočtená mzda - přeplacená mzda o 4 dny.
      >>Mzdu jsem opravila, Přehledy taktéž, zažádala SP a ZP
      >>o
      >>přeplatky.
      >>Zaměstnanec nechce vrátit přeplatek mzdy, že přijal v
      >>dobré víře. Můj argument, že za tento den obdrží
      >>ošetřovné, neslyší a dohodu o srážce ze mzdy nechce
      >>podepsat. Vyhrožuje ohlášením na úřadech. O toto
      >>strach
      >>nemám, my jste se ničeho nedopustili. V ZP §147 jsou
      >>taxativně vyjmenovány srážky bez souhlasu zaměstnance,
      >>ale
      >>jedná se pouze o zálohy či náhrady. Navzdory tomu, že
      >>tomuto zaměstnanci nárok na mzdu za 4 dny nevznikl,
      >>neboť uplatnil nárok na ošetřovné. Prosím, můžete mi
      >>někdo poradit, jak se v této situaci zachovat podle
      >>práva? Nebo mě odkázat na správný paragraf? Omlouvám
      >>se, že
      >>otravuji, ale už mi jde hlava kolem.
      >>Předem velice děkuji
      >
      >To je nový zaměstnanec ve zkušební době?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).