Hlavní navigace

Zrušení PP ve zkušební době

  • (neregistrovaný) 77.236.222.---

    3. 3. 2017 12:20

    Dobrý den, prosím Vás, je možné poslat zaměstnavateli Zrušení PP ve zkušební době MMSkou ? Jsem ode dneška na neschopence a PP chci ukončit ve zkuš.lhůtě k 10.3.2017. Když bych ještě náhodou marodila po skončení mého PP, tj. po 10.3.2017, od zaměstnavatele náhradu za doč.prac.neschopnost již nedostanu, že ? Od 15. kal.dne bych přešla na výplatu nemocenské od OSSZ ? Moc Vám děkuji za Vaši pomoc.
    Mohu já zrušit PP v době mé prac.neschopnosti ? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 3. 2017 12:25

      xy5

      Re: Zrušení PP ve zkušební době
      Jakým způsobem budete předávat zam-teli neschopenku? Osobně? Pak zároveň předejte proti podpisu zrušení PP ve zkuš. době.

    • 3. 3. 2017 12:26

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: Zrušení PP ve zkušební době
      V době neschopnosti můžete, ale písemně

      § 337 Doručování písemnosti určené zaměstnavateli zaměstnancem
      (1) Zaměstnanec doručuje písemnost určenou zaměstnavateli zpravidla osobním předáním v místě sídla zaměstnavatele. Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen doručení písemnosti podle věty první písemně potvrdit.
      (2) Jestliže s tím zaměstnavatel souhlasí, může zaměstnanec doručit písemnost určenou zaměstnavateli prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací na elektronickou adresu, kterou zaměstnavatel pro tento účel zaměstnanci oznámil; písemnost určená zaměstnavateli musí být podepsána uznávaným elektronickým podpisem zaměstnance95).
      (3) Doručení písemnosti určené zaměstnavateli je splněno, jakmile ji zaměstnavatel převzal.
      (4) Písemnost určená zaměstnavateli doručovaná prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací je doručena dnem, kdy její převzetí potvrdí zaměstnavatel zaměstnanci datovou zprávou podepsanou svým uznávaným elektronickým podpisem nebo zapečetěnou svou uznávanou elektronickou pečetí95) .
      (5) Doručení písemnosti určené zaměstnavateli prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací je neúčinné, jestliže se písemnost zaslaná na elektronickou adresu zaměstnavatele vrátila zaměstnanci jako nedoručitelná nebo jestliže zaměstnavatel do 3 dnů od odeslání písemnosti nepotvrdil zaměstnanci její přijetí datovou zprávou podepsanou svým uznávaným elektronickým podpisem nebo zapečetěnou svou uznávanou elektronickou pečetí95).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).