Hlavní navigace

Přesčas ve výrobě - cesťák, stravné

 • (neregistrovaný) 90.183.130.---

  7. 3. 2017 11:00

  Dobrý den,

  máte prosím někdo zkušenost z výrobní firmy - co se týče cesťáků za přesčasovou práci?

  Situace:
  zaměstnanec jde na přesčas, jede vlastním autem, 12 hod směna ve výrobě. Práce trvá 10,5 hod, přestávka 1,5 hod. Jelikož to věděl dopředu, objednal si dotovaný oběd.

  Vypíše si cesťák (za použití vlastního auta). Cesta tam i zpět zabere např. 1 hod.

  Počítali byste do cestovních náhrad pouze cestu v souvislosti s mimořádným výkonem práce (1 hod), nebo i čas strávený na přesčase (13 hod) = vznikl by nárok na stravné? A co s tím dotovaným obědem?

  Našla jsem totiž 2 názory. Jeden říká že samotná práce není již "služebka" (pouze cesta tam i zpět), druhý říká že se počítá celý čas od výjezdu z domova po návrat = vznikne i nárok na stravné.

  Máte s tím prosím někdo zkušenost? Předem děkuji za názory.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 3. 2017 11:17

   VH

   Re: přesčas ve výrobě - cesťák, stravné
   Mimořádný výkon práce v místo výkonu práce nebo v místě pravidelného pracoviště je jedním z důvodů poskytování cestovních náhrad. Režim je stejný jako u pracovní cesty = zaměstnavatel určí předem podmínky - odkdy dokdy, způsob dopravy apod. Samozřejmě se pro účely stravného započítává veškerý čas - od zahájení cesty do jejího ukončení.
   Přesčas není směnou, tudíž během této práce zaměstnavatel neplní svoji povinnost umožnit zaměstnancům stravování = poskytnutý oběd je plněním nad rámec zákona a i když ho zaměstnavatel poskytne, zaměstnanec má i tak při splnění zákonných podmínek právo na stravné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).