Hlavní navigace

Odsouzení k výkonu trestu

  • (neregistrovaný) 46.33.115.---

    8. 3. 2017 8:51

    Dobrý den, nevím na koho se obrátit, tak jsem tě chtěla poprosit o radu.
    Máme tady pracovnici, která měla soud a dozvěděli jsme se – ne od ní – že byla odsouzena na 4 roky natvrdo, s tím že má odklad nástupu, protože není volné místo. Nevím, jestli je toto možné, ale tak mi to sdělil její přímý nadřízený, že se to dozvěděl.

    A já se chci zeptat, jestli má pracovnice povinnost toto nahlásit zaměstnavateli ?
    My o tom vlastně v podstatě ani nevíme.
    Nebo jestli se můžeme zeptat a požádat soud o rozsudek?
    Nebo si ji mám pozvat a sdělit, že to víme a ať kápne božskou ?

    Nevím, jak to řešit. Ale rozhodně nepotřebujeme, aby nám ze dne na den oznámila, že nepřijde do práce, že nastupuje k výkonu trestu. Potřebujeme za ni nového pracovníka.
    Děkuji a přeji hezký den. MJ

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 3. 2017 9:37

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Odsouzení k výkonu trestu
      zákoník práce § 55 Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem
      odst.1) Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy,
      a) byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců

    • 8. 3. 2017 9:40

      MJ (neregistrovaný) 46.33.115.---

      Re: Odsouzení k výkonu trestu
      Ano, zákoník práce jsem si přečetla, ale má zaměstnanec povinnost oznámit zaměstnavateli, že nastupuje a kdy nastupuje do výkonu trestu ? Děkuji. MJ

    • 8. 3. 2017 12:45

      VH

      Re: Odsouzení k výkonu trestu
      Tak je to překážka jako každá jiná, takže dle zákoníku práce.
      Pokud budete chtít rušit PP okamžitě, tak už vám zřejmě běží lhůty - píšete, že se nadřízený o odsouzení dověděl. Navíc je třeba, aby se jednalo o úmyslný trestný čin a aby rozhodnutí bylo pravomocné.

    • 8. 3. 2017 13:13

      MJ (neregistrovaný) 46.33.115.---

      Re: Odsouzení k výkonu trestu
      >>>>Dobrý den, nevím na koho se obrátit, tak jsem tě
      >>>>chtěla poprosit o radu.
      >>>>Máme tady pracovnici, která měla soud a dozvěděli
      >>>>jsme
      >>>>se – ne od ní – že byla odsouzena na 4 roky natvrdo,
      >>>>s
      >>>>tím že má odklad nástupu, protože není volné místo.
      >>>>Nevím, jestli je toto možné, ale tak mi to sdělil
      >>>>její
      >>>>přímý nadřízený, že se to dozvěděl.
      >>>>
      >>>>A já se chci zeptat, jestli má pracovnice povinnost
      >>>>toto nahlásit zaměstnavateli ?
      >>>>My o tom vlastně v podstatě ani nevíme.
      >>>>Nebo jestli se můžeme zeptat a požádat soud o
      >>>>rozsudek?
      >>>>Nebo si ji mám pozvat a sdělit, že to víme a ať kápne
      >>>>božskou ?
      >>>>
      >>>>Nevím, jak to řešit. Ale rozhodně nepotřebujeme, aby
      >>>>nám ze dne na den oznámila, že nepřijde do práce, že
      >>>>nastupuje k výkonu trestu. Potřebujeme za ni nového
      >>>>pracovníka.
      >>>>Děkuji a přeji hezký den. MJ
      >>>
      >>>
      >>>zákoník práce § 55 Okamžité zrušení pracovního poměru
      >>>zaměstnavatelem
      >>>odst.1) Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr
      >>>okamžitě zrušit jen tehdy,
      >>>a) byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný
      >>>trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na
      >>>dobu delší než 1 rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen
      >>>pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění
      >>>pracovních
      >>>úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému
      >>>trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců
      >>
      >>Ano, zákoník práce jsem si přečetla, ale má
      >>zaměstnanec povinnost oznámit zaměstnavateli, že
      >>nastupuje a kdy
      >>nastupuje do výkonu trestu ? Děkuji. MJ
      >Tak je to překážka jako každá jiná, takže dle zákoníku
      >práce.
      >Pokud budete chtít rušit PP okamžitě, tak už vám
      >zřejmě běží lhůty - píšete, že se nadřízený o odsouzení
      >dověděl. Navíc je třeba, aby se jednalo o
      úmyslný trestný
      >čin a aby rozhodnutí bylo pravomocné.

      Ano, jiště, ale jak se to dozvím, že šlo o úmyslný trestný čin a že je rozhodnutí pravomocné?
      Děkuji. MJ

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).