Hlavní navigace

Náklady - auto i k soukromým účelům

 • (neregistrovaný) 95.82.175.---

  8. 3. 2017 9:12

  Dobrý den, prosím o zkontrolování. Přečetla jsem spoustu článků, ale zákony se měnily a nevím, jestli všechno platí tak jak jsem přečetla. A jestli jsem to taky dobře pochopila...
  Při použití firemního auta i pro soukromé účely:
  1) Při nákupu auta si odhadnu poměr použití pro soukromé účely a tuto poměrnou část DPH si nenárokuji, ale přičtu ji k pořizovací ceně vozu (ze které pak počítám odpisy).
  2) Ke mzdě zaměstnance se měsíčně přidá nepeněžitý příjem 1% z PC vozu vč. DPH (případně i včetně technického zhodnocení)
  3) Náklady na servis, myčku, pneumatiky si dávám plně do nákladů, ale DPH z těchto nákupů musím krátit. Krátím v měsící proúčtování podle skutečného poměru ujetých km soukromě/služebně. ??? nebo podle odhadovaného poměru na začátku roku? "Zkrácené" DPH účtuji na 548.
  4) U PHM dávám zaměstnanci k úhradě podíl PHM na jeho soukromé cesty + DPH - řekla bych, že podle skutečnosti v daném měsíci. Nebo podle odhadu?
  5) Na konci roku si spočítám skutečný poměr soukromé/firemní a porovnám to s odhadem. Pokud se liší o víc než 10% řeším to v přiznání za prosinec. A teď nevím, jestli řeším jen odpočet při nákupu auta nebo i odpočty na servis, myčku případně PHM v průběhu celého roku?
  6) Poměr služebních/soukromých jízd sleduji 5 let (tj. nákup v r.2017 = do roku 2021 včetně) a v posledním přiznání k DPH případně srovnávám.
  7) někde jsem narazila i na měsíční odvádění DPH z účetních odpisů auta. To předpokládám už neplatí, když se pak na konci roku dělají takové výpočty.
  Děkuji předem

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 3. 2017 12:28

   foxx (neregistrovaný) 84.242.100.---

   Re: Náklady - auto i k soukromým účelům
   1) ANO, PODÍL NENÁROKOVANÉHO DPH PŘIČTETE K POŘIZOVACÍ CENĚ VOZU BEZ DPH
   2) ANO, Z CELÉ ZAPLACENÉ ČÁSTKY
   3) TYTO NÁKLADY NEKRÁTÍME VŮBEC, DPPO NÁM DĚLÁ DAŇOVÝ PORADCE A S TÍMTO SOUHLASÍ
   4) PODLE EVIDENCE SKUTEČNĚ NAJETÝCH KM, FAKTURU ZA PHM VŽDY ZAÚČTUJI KOMPLET S NÁROKEM DPH, PO VYPOČTENÍ SOUKROMÝCH KM PŘÍSLUŠNÝ PODÍL ODÚČTOVÁVÁM Z NÁKLADŮ ZA PHM A "VRACÍM" DPH, ČÁSTKU VČETNĚ DPH SRÁŽÍM ZAMĚSTNANCŮM
   5) ANO
   6) U NÁŠ VŽDY JEN SPOTŘEBOVANÉ PHM
   7) PŘI POŘÍZENÍ VOZŮ VŽDY RADĚJI VOLÍME VYŠŠÍ PODÍL SOUKROMÝCH CEST, ZABRÁNÍME TÍM DOUFÁM PŘÍPADNÉMU PODEZŘENÍ O DAŇOVÉM ÚNIKU
   ZA MÁLO

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).