Hlavní navigace

Norma přirozeného úbytku moc prosím

 • (neregistrovaný) 62.77.78.---

  8. 3. 2017 9:44

  Dobrý den, moc prosím snažíme se stanovit ve firmě normu přirozeného úbytku ale moc si nevíme rady.

  Jsme výrobní podniky, vyrábíme plastové výrobky. Na skladě máme i kovový materiál, který může zkorodovat, barvy, které můžou vyschnout a plastový materiál může degradovat.

  Ale nevím jak normu stanovit. Moc prosím mohl by mě někdo navést jak začít.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 3. 2017 11:25

   Alex.. (neregistrovaný) 2a00:1028:919b:----:----:----:----:----

   Re: Norma přirozeného úbytku moc prosím
   Jedině maloobchod:
   http://leteckaposta.cz/763060476

  • 8. 3. 2017 11:52

   KL88 (neregistrovaný) 62.77.78.---

   Re: Norma přirozeného úbytku moc prosím
   Děkuji, ale maloobchod nemáme jsme čistě výrobní podnik, takže o ztratném se u nás uvažovat nedá. Ale i tak děkuji za reakci, třeba pomůže někomu jinému.

  • 8. 3. 2017 12:31

   vladík (neregistrovaný) 77.236.201.---

   Re: Norma přirozeného úbytku moc prosím
   musíte si stanovit sami, kdysi ještě v dobách hluboké totality existovaly různé oborové normy, možná by se daly dohledat pro inspiraci, musí se zdůvodnit s ohledem na technologii výroby a způsob skladování zásob

  • 9. 3. 2017 2:52

   JirkaZ (neregistrovaný) 62.240.181.---

   Re: Norma přirozeného úbytku moc prosím
   Přirozený úbytek zásob je jedním ze způsobů vypořádání inventarizačních rozdílů. Vzhledem k tomu, že volba způsobu má své daňové důsledky, bude jistě takováto norma předmětem zkoumání finanční kontroly. Je proto třeba opatrnosti a trocha přemýšlení.

   Přirozený úbytek zásob vyplývá z přirozených vlastností zásob (rozprach, sesychání) v rámci skladovacího, výrobního a prodejního procesu. Z toho lze dovodit, že jeho důsledkem je snížení množství vyjádřené ve skladovací jednotce u dané položky, např. kilogram, litr.

   Zkorodovaný kovový materiál - není zcela jistě důsledkem přirozeného úbytku, ale nevhodného skladování. I zkorodovaný materiál má pořád stejnou hmotnost, případně stejný počet kusů.


   Vyschlé barvy - pokud se jedná o barvy v obalech, platí to samé. Pokud se jedná o barvy ztracené ve výrobním procesu (např. vymytí technologie od zbytků barev), jde spíš o technologicky nutné ztráty (TNZ), což se řeší jinak.

   Degradovaný plastový materiál - pokud se jedná o díly evidované v kusech, nejedná se o přirozený úbytek. Počet kusů je pořád stejný.
   Ale v případě granulátu pro lisy už je možné normu vytvořit, pokud se např. při manipulaci (vážení výrobní dávky, přesypání z velkého balení do několika menších) nějaká ta granule ztratí.

   Co mne tak napadají případy přirozeného úbytku :

   - volně ložený sypký materiál - hnojiva - po skladování během několika zásoba ubude rozprachem
   - salámy se v čase seschnou
   - mazadlo, které se nespotřebovává odměřením skladové jednotky (gramy), ale namáznutím na prst, tj. neměřitelně, přičemž část ulpí na prstu - ale tento případ lze řešit i jako TNZ

   Obecně - nejprve je třeba se zamyslet, proč vlastně normu potřebujete, pak definovat případy, kdy k přirozenému úbytku vůbec může dojít. Vlastní sepsání normy je už pak maličkost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).