Hlavní navigace

Autorske honorore 2016

  • (neregistrovaný) 88.146.208.---

    9. 3. 2017 12:24

    dobrý den,
    příjem z autorského honoráře jsem měla u jednoho vydavatele za měsíc pod 10 000,- ale nesrazili mi srážkovou daň, takže musím zdanit jako samostnatnou činnost v danovém priznání a jak je to se sociálním a zdravotním pojistenim, zahrnuje se tam? nejsem OBZP
    děkuji za vysvětlení, nějka v tom tápu

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 3. 2017 12:45

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: autorske honorore 2016
      Nejdřív konzultujte u vydavatele, proč nesrazili srážkovou daň.

      Například - protože se nejednalo o příjem autora za příspěvek do novin, časopisu, rozhlasu nebo televize plynoucí ze zdrojů na území České republiky?

    • 10. 3. 2017 10:07

      Ivavis (neregistrovaný) 88.146.208.---

      Re: autorske honorore 2016
      jednalo se novinové sportovní články
      vydavatel neví

    • 10. 3. 2017 10:20

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: autorský honorář_nesražena daň
      Doplňující otázka - lze předpokládat, že Vám byla zaslána částka již po sražení srážkové daně?

    • 10. 3. 2017 10:40

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: autorský honorář_nesražena daň
      A nemohli Vám přidat navíc prémii?
      Nebo se jednalo o celých 10.tis.Kč?

    • 10. 3. 2017 13:44

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: autorský honorář_nesražena daň
      >>>>>>>dobrý den,
      >>>>>>>příjem z autorského honoráře jsem měla u jednoho
      >>>>>>>vydavatele za měsíc pod 10 000,- ale nesrazili mi
      >>>>>>>srážkovou
      >>>>>>>daň, takže musím zdanit jako samostnatnou činnost v
      >>>>>>>danovém priznání a jak je to se sociálním a
      >>>>>>>zdravotním
      >>>>>>>pojistenim, zahrnuje se tam? nejsem OBZP
      >>>>>>>děkuji za vysvětlení, nějka v tom tápu
      >>>>>>
      >>>>>>Nejdřív konzultujte u vydavatele, proč nesrazili
      >>>>>>srážkovou daň.
      >>>>>>
      >>>>>>Například - protože se nejednalo o příjem autora za
      >>>>>>příspěvek do novin, časopisu, rozhlasu nebo televize
      >>>>>>plynoucí ze zdrojů na území České republiky?
      >>>>>>
      >>>>>jednalo se novinové sportovní články
      >>>>>vydavatel neví
      >>>>
      >>>>Doplňující otázka - lze předpokládat, že Vám byla
      >>>>zaslána částka již po sražení srážkové daně?
      >>>>
      >>>Ne, vyplatili mi celou castku

      >jednalo se o 8 100,-

      Viděla bych to na konzultaci u daňového poradce
      Pokud se skutečně jednalo o příjem dle § 7 odst. 6) ZDP, tak došlo dle mého názoru k pochybení osoby, která autorský honorář vyplatila (vydavatele) a neměla by dopadat na autora-příjemce honoráře. Vydavatel by měl následně postupovat podle Zákona č. 586/1992 Sb. § 38s
      "Pokud povinnost vybrat nebo srazit daň včetně záloh u daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně nebo u daně srážené plátcem daně poplatníkovi z příjmů ze závislé činnosti nebyla ve stanovené výši plátcem daně splněna, a to ani dodatečně, je základem pro výpočet této částky vybírané nebo sražené daně včetně záloh částka, z níž by po vybrání nebo sražení zbyla částka, která byla plátcem daně poplatníkovi skutečně vyplacena; u poplatníka s příjmy podle § 6 zvýšená o povinné pojistné podle § 6 odst. 12."

      https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586?diff=20161201

      Ještě posílám odkaz na Zápis KOOV, který o podobném případu pojednává (stanovisko GFŘ na straně 3)

      http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-seznam-dani/Prijmy_autoru_v_roce_2014_komplexne.pdf

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).