Hlavní navigace

Nedodání výpisů z BÚ

• (neregistrovaný) 88.102.233.---

10. 3. 2017 14:17

Dobrý den, mám prosím dotaz. Klientovi, právnická osoba, jsem uzavřela a odeslala DPPO 2016. Nyní v únoru, se měnil jednatel této firmy, který mi k dokladům pro zpracování DPH donesl také výpis z bankovního účtu v EUR. Doposud jsem o tomto účtu neměla ponětí, původní majitel poslal vždy jen korunový. Údajně má firma tento účet založený již od 2015, ale nikdy na něm neprobíhaly žádné platby za ekonomickou činnost, pouze se strhávají poplatky za jeho vedení.
    Jak byste v tomto případě postupovali? Je nutné předělat rok 2016?

Děkuji za rady a nápady.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 3. 2017 15:29

fčelka (neregistrovaný) 2001:470:6f:----:----:----:----:----

Re: Nedodání výpisů z BÚ
      Dobrý den,

kdyby šlo jen o nákladové položky za poplatky, neřešila bych. Otázkou jsou snad jen kurzové rozdíly z přepočtené měny na CZK k rozvahovému dni. Nezkoušela jste mrknout, o kolik by se jednalo a zda by šlo o výnos či náklad?

• 10. 3. 2017 15:58

HJ (neregistrovaný) 88.102.233.---

To jsem bohužel nezkoumala, protože mi ty výpisy prozatím za rok 2016 nedodali. A v účtování v cizí měně jsem prozatím nováček. Takže myslíte, po obdržení výpisů přepočítat poplatky za jednotlivé měsíce aktuálním denním kurzem, potom přepočítat zůstatek k rozvahovému dni a vyjde mi buď ztráta nebo výnos?

• 10. 3. 2017 16:28

mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

Také je otázka, kde se na eurovém účtu vzaly na začátku peníze a že vám v účetnictví nikde nechyběly....
      Do nákladů se účtují poplatky přepočtené takovým kurzem, který máte stanovený v interní směrnici ( denní, měsíční, roční).
      K rozvahovému dni se na Kč přepočte zůstatek EURO na účtu.
      Výsledkem je kurzový zisk nebo kurzová ztráta, tedy výnos nebo náklad.

• 10. 3. 2017 16:36

No, záleží, jestli klient ještě někde používá cizí měny a jaký používá kurz dle směrnice. Pokud ještě cizí měnu nemá, jen tento "mrtvý" účet a do budoucna neplánuje dělat nějaké velké cizoměnové operace, klidně bych nastavila buď měsíční kurz (k prvnímu dni v měsíci) nebo i roční (platný k 1.1.). Pak přepočíst všechny položky a přepočíst pak zůstatek kurzem platným k 31.12. a buď vám vyjde celkový náklad (vyrovnala bych chybu v roce 2017) nebo výnos a tam osobně bych podala dodatečné, resp. ještě opravné k DPPO 2016. I když... pokud to bude nějaká velká částka s ohledem na obraty klienta. Je rozdíl pokud má klient tři doklady za rok nebo deset tisíc a jestli se to v tom "ztratí." :-))

• 10. 3. 2017 16:43

mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

Vy určujete klientům, jaký se bude používat v jejich společnosti kurz?
      Také bych předpokládala, že to budou nízké částky, ale kdoví, když tazatelka ještě neviděla bankovní výpisy.
      Pokud jde ještě podat opravné přiznání za 2016, nic bych se nikam nepokoušela schovávat.
      A co ten počáteční stav? Odkud se ty peníze vzaly?

• 10. 3. 2017 17:16

Neurčuji, doporučím, samozřejmě po odsouhlasení a dohodě s klientem.

• 10. 3. 2017 17:23

.

>
      >>>>>
      >>>>>Děkuji za rady a nápady.
      >>>>
      >>>>Dobrý den,
      >>>>
      >>>>kdyby šlo jen o nákladové položky za poplatky,
      >>>>neřešila bych. Otázkou jsou snad jen kurzové rozdíly
      >>>>z
      >>>>přepočtené měny na CZK k rozvahovému dni. Nezkoušela
      >>>>jste
      >>>>mrknout, o kolik by se jednalo a zda by šlo o výnos
      >>>>či
      >>>>náklad?
      >>>
      >>>To jsem bohužel nezkoumala, protože mi ty výpisy
      >>>prozatím za rok 2016 nedodali. A v účtování v cizí
      >>>měně
      >>>jsem prozatím nováček. Takže myslíte, po obdržení
      >>>výpisů
      >>>přepočítat poplatky za jednotlivé měsíce aktuálním
      >>>denním kurzem, potom přepočítat zůstatek k
      >>>rozvahovému
      >>>dni a vyjde mi buď ztráta nebo výnos
      >>

>
      >Pokud jde ještě podat opravné přiznání za 2016, nic
      >bych se nikam nepokoušela schovávat.
      >A co ten počáteční stav? Odkud se ty peníze vzaly?

Pokud byla dokladová a fyzická inventura majetku k 31.12.2016 zpracována, podepsána, schválena, účetní závěrka schválena a podepsána jednatelem, vše je vytištěno a archivováno - kdo za inventuru a závěrku zodpovídá? Co když přinese bankovní výpisy nový jednatel až po termínu, ve kterém se má podat DPPO 2016? A zaplatí někdo externí účetní práce navíc? Nechala bych na zvážení jednateli.
      Pokud by se jednalo o částky, které výrazně neovlivní výsledek společnosti, tak bych řešila nyní jako opravu chyb minulých období (rok 2015 stejně už nejde řešit jinak).

• 10. 3. 2017 19:31

HJ (neregistrovaný) 88.102.233.---

Hrozně moc všem děkuji za typy a rady. Tady jde o to, že klient si ten účet zřídil údajně už někdy v roce 2015, vložil tam pár svých soukromých peněz a od té doby se ten účet nechává mrtvý, pouze se strhávají poplatky. Minulý jednatel tvrdil, že když na tom účtu neprobíhaly žádné transakce pro ekonomické účely (vlastně kromě těch poplatků tam nebylo nic), že ho ani nenapadlo dodávat výpisy k tomu účtu. Že ho zřídil pouze pro případ, že by někdy nějaké platby v EUR byly, ale ty doposud nebyly. Takže teď mám vlastně v ruce bankovní výpis EUR, kde vím, že k 1.1.2017 je cca 94 EUR, tzn. i k 31.12.2016 tato částka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).