Hlavní navigace

Pořízení zboží z jiného členského státu

  • 84.244.66.---

    11. 3. 2017 9:29

    Dobrý den, měla bych dotaz ohledně pořízení zboží z JČS. Fakturu na zboží z Itálie jsme obdrželi 01.02.2017, tuto jsme zaplatili 16.02.2017 z korunového účtu. Zboží nám přišlo 03.03.2017 spolu s dodacím listem. Prosím o radu, kdy máme tedy povinnost přiznat DPH a zároveň nárok na odpočet DPH? Ke dni přijetí faktury, tedy v přiznání za únor nebo až ke dni skutečného dodání zboží, tedy v přiznání za březen?
    Jsem v tomto začátečník a moc jsem §25 nepochopila.
    Děkuji VK

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 3. 2017 21:21

      Simi1510 (neregistrovaný) 89.102.36.---

      Re: Pořízení zboží z jiného členského st
      Dobrý den,

      §25 ZoDPH říká:
      "Při pořízení zboží z jiného členského státu s místem plnění v tuzemsku vzniká plátci nebo identifikované osobě povinnost přiznat daň k patnáctému dni v měsíci, který následuje po měsíci, v němž bylo zboží pořízeno. Pokud však byl daňový doklad vystaven před patnáctým dnem měsíce, který následuje po měsíci, v němž bylo zboží pořízeno, vzniká plátci nebo identifikované osobě povinnost přiznat daň ke dni vystavení daňového dokladu."

      Toto znamená, že pokud pořídíte zboží, které Vám přijde a nebudete mít k tomu doklad, jste povinni ho přiznat k 15. dni následujícího měsíce nejpozději. Pokud však byl vystaven daňový doklad, tak je to dle daňového dokladu (když byl vystaven dříve než do 15. dne následujícího měsíce od pořízení zboží).

    • 12. 3. 2017 0:07

      VK

      Re: Pořízení zboží z jiného členského st
      Dobrý den, děkuji za odpověď.
      Chápu to tedy správně, že pokud budu mít fakturu v březnu a zboží až v červnu, zdaňuji dle dokladu v březnu? Já myslela, že u zboží je důležité datum pořízení zboží a §25 jsem pochopila takto:
      Pokud pořídím zboží 15.03.17 a nebudu mít do 15 dne v měsíci dubnu daňový doklad, zdaňuji 15.04.2017.
      Pokud pořídím zboží 15.03.17 a daňový doklad bude z 20.03.17, zdaňuji 20.03.17.
      Děkuji VK

    • 12. 3. 2017 1:22

      Simi1510 (neregistrovaný) 89.102.36.---

      Re: Pořízení zboží z jiného členského st
      Paragraf 25 jste pochopila správně. Tudíž, když máte dříve doklad, tak povinnost zdanit je k tomu datu, jelikož povinnost přiznat daň nastává k 15. dni v měsíci, který následuje po měsíci, ve kterém bylo zboží pořízeno nebo ke dni vystavení daňového dokladu a to k tomu dni, který nastane dříve.

      Vezměte si i situaci v ČR, když vystavíte doklad druhé straně, tak také musíte dát doklad do DPH/KH s datem, jakým je DUZP (datum vystavení, pokud je shodné). A jde se z druhé strany k první v rámci kontroly KH. Takto fungují i kontroly vzhledem k jinýmu členskému státu. On to do SH dává také datem, kdy doklad vydal.

      Něco jiného by bylo, kdyby daná faktura byla pouze zálohová a se zbožím Vám přišla klasická faktura, jako taková. U pořízení z JČS se totiž nedělají daňové doklady k zálohám a nebere se ohled na úhrady.

      Vzorový příklad, i když starší, úplně dole - http://www.ucetnikavarna.cz/archiv/dokument/doc-d35384v45073-kdy-priznat-dph/

    • 12. 3. 2017 4:31

      VK

      Re: Pořízení zboží z jiného členského st
      Mockrát Vám děkuji za radu i odkaz. Ještě poslední dotaz, vím, že je ten příklad staršího data, ale raději se zeptám. Ustanovení o doplnění požadovaných údajů na přijatý doklad plátcem už neplatí?
      Děkuji VK

    • 12. 3. 2017 12:52

      Simi1510 (neregistrovaný) 89.102.36.---

      Re: Pořízení zboží z jiného členského st
      Je to cca od roku 2013, kdy se do dokladů nesmí nic vpisovat, doplňovat...kdy se má zachovat věrohodnost, čitelnost a neporušitelnost dokladu

    • 13. 3. 2017 14:24

      VK

      Re: Pořízení zboží z jiného členského st
      Mockrát Vám děkuji. VK

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).