Hlavní navigace

Výpověď § 52,písm. e

  • (neregistrovaný) 31.31.226.---

    13. 3. 2017 7:32

    Dobrý den,
    prosím o radu, ještě nikdy jsem se s tímto postupem nesetkala.
    Máme 2 zaměstnance, kteří jsou stále na neschopence. Když se jim chce, tak na měsíc přijdou do práce a potom zase neschopenka. Zaměstnavatel jim chce dát výpověď dle § 52,písm. e bez nároku na odstupné. Jak mám postupovat. Dát jim papír k lékaři o posouzení jeho zdravotního stavu a čekat co tam lékař napíše? Přiřazení na jinou práci nepřipadá v úvahu. Jak je to potom s výpovědní lhůtou?
    Nebo jak je propustit bez odstupného?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 3. 2017 7:39

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Re: Výpověď § 52,písm. e
      Abyste mohli použít § 52e, musel by závodní lékař napsat do posudku, že zaměstnanec DLOUHODOBĚ pozbyl zdravotní způsobilosti. Pokud nenapíše tuto větu, tak kvůli tomu, že je často na nemocenské nemůžete mu nemůžete dát výpověď.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).