Hlavní navigace

Zpětné vyplacení mzdy-odvody, daň?

• (neregistrovaný) 89.29.102.---

20. 3. 2017 11:24

Dobrý den, prosím o radu.
    Já jako, zaměstnanec jsem dostala okamžité ukončení pp (paragraf). Podala věc k soudu a žádam o zrušení okamžitého ukončení pracovního poměru a náhradu 6měs průměrné mzdy. Věc se ale táhne dlouho a zajímalo by mě pokud soud vyhraju a ukončení pp se anuluje:
    1. je povinností zaměstnavatele zpětně vyplatit průměr mzdy nebo určité procento - jako překážku v práci?
    2.Pokud soud bude trvat cca 2roky, tak vyplatí zaměstnavatel za 6měs nebo za celou dobu do ukončení soudu?
    3. Musí mi odvést sociální a zdravotní a daň?
    4. Mohu zpětně uplatnit slevu na poplatníka?
    Velice děkuji za rady. Po zkušenostech se raději informuji, jelikož zaměstnavatel by byl schopen všeho.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 3. 2017 12:13

VH

Re: Zpětné vyplacení mzdy-odvody, daň?
      Jestli zaměstnavatel bude mít povinnost vyplatit Vám náhradu mzdy za dobu, kdy vám nepřiděloval práci, bude záležet na více okolnostech, mj.
      - zda soud Vaší žalobě vyhoví a okamžité zrušení PP shledá neplatným,
      - zda jste zaměstnavateli sdělila, že trváte na dalším zaměstnávání, popřípadě kdy jste toto sdělení učinila.
      Odpověď na otázku, za jakou dobu Vám eventuelně bude náhrada náležet, bude záviset na tom, jestli zaměstnavatel požádá soud o snížení (bude-li doba poskytování náhrady přesahovat 6 měsíců) a zda soud moderačního práva využije - při rozhodování bude přihlížet k tomu, jestli jste byla v době soudního sporu zaměstnána, jakého výdělku jste dosahovala apod.
      V soudním řízení o neplatnost rozvázání PP se poskytování náhrady mzdy neřeší, pokud Vám ji zaměstnavatel nevyplatí, budete se jí muset domáhat soudní cestou.

• 20. 3. 2017 12:20

Ivča.K. (neregistrovaný) 89.29.102.---

Re: Zpětné vyplacení mzdy-odvody, daň?
      Děkuji za reakci. Ano trvala jsem na dalším zaměstnávání a nebylo mi to umožněno. Důkazy mám. No toho jsem se obávala, že může následovat další soud.
      A když se jí teda nějak domůžu nebo zaměstnavatel překvapí a vyplatí, tak musí odvést sociální a zdravotní a daň? Můžu využít slevy na poplatníka zpětně(když jsem slevu nevyčerpala)?Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).