Hlavní navigace

Odpisy majetku

• (neregistrovaný) 213.192.59.---

23. 3. 2017 13:04

Dobrý den,
    chci se zeptat jak se to s odepisováním nákladního automobilu. Někde jsem slyšela že do pořizovací ceny se počítá i cena za přihlášení vozu, ověřovačka i silniční daň (to je vstupní ceny a z toho se pak dělá odpis). Já jem ovšem doposud dávala jen cenu za auto. Zbytek jsem dávala do klasických výdajů. Je to tak správně nebo jsem chybovala? Moc děkuji za radu.
    V. H.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 3. 2017 13:09

allli

Re: Odpisy majetku
      silniční daň se do PC nedává
      ostatní -viz citace z článku ing. Běhounka
      Součástí pořizovací ceny jsou i náklady související s pořízením. Protože automobil může být uveden do užívání až jeho prvým zaregistrováním (viz dále k uvedení do užívání), jsou součástí pořizovací ceny i náklady na prvou registraci automobilu.

Je-li pořizován starší automobil, který v okamžiku koupě není technicky způsobilý k provozu na pozemních komunikacích, nelze jej z pohledu § 26 odst. 10 ZDP považovat za uvedený do užívání (do doby uvedení do stavu způsobilého provozu nelze uplatnit daňové odpisy), z pohledu § 7 odst. 11 vyhlášky č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „VPU“), je však tento automobil z účetního pohledu automaticky uveden do užívání (za předpokladu, že v minulosti byl u předchozího vlastníka do užívání uveden) a náklady na opětovné uvedení automobilu do stavu způsobilého k provozu novým vlastníkem tak nemohou být součástí ocenění automobilu (shodné i pro daňové účely) - stejně jako by nezvyšovaly ocenění u původního vlastníka.

• 23. 3. 2017 13:17

V. H. (neregistrovaný) 213.192.59.---

Moc děkuji za odpověď.
      Nevím, ale jestli jsem to dobře pochopila. V mém případě se jedná o nákladní automobil starší, který jsem koupila od jiného vlastníka. Automobil je pojízdný, který mohl okamžitě vyjet. Tak chápu-li dobře dám do pořizovací ceny pouze cenu kupní, bez jených výdajů. To už budou klasické výdaje ke zdanění. ¨
      V.H.

• 23. 3. 2017 13:53

Mirka78 (neregistrovaný) 46.135.49.---

Tak já nevím, ale mě při auditu auditoři dlouze vysvětlovali, že auto zařadím do majetku a odepisuji až v okamžiku převodu v registru vozidel. Na základě kupní smlouvy na 042, k datu přeregistrace na 022 včetně vedlejších pořizovacích nákladů tj. poplatku za změnu v registru vozidel a evidenční prohlídku tj. ověření VIN.
      Silniční daně, pojistné, STK a emise jdou do nákladů.
      Také mě to takto nechali přeúčtovat.
      Tak co je vlastně dobře?

• 23. 3. 2017 14:00

jjjj (neregistrovaný) 80.188.139.---

V tomto případě bez poplatku za převod.
      vyhláška 500/2002 §7/11

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).