Hlavní navigace

DPH u oprav - provozovna v rodinné domě

  • (neregistrovaný) 89.239.31.---

    24. 3. 2017 6:19

    Dobrý den,
    podnikatel koupil rodinný dům, ve 40 % bude mít provozovnu.
    Pokud provede opravy či rekonstrukci – uvažuji správně, že faktura za stavební práce by měla být se sníženou sazbou DPH 15 %, protože více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé bydlení a je k tomu účelu určena? 40 % z faktur může dát do podnikání?

    Našla jsem k této problematice otázku / odpověď - nevím, jestli stále platí:

    Jaká sazba daně se uplatní u topenářských prací prováděných v restauraci, která je součástí bytového domu ?
    Pokud se jedná o bytový dům vymezený v ustanovení § 4 odst. 1 písm. za) zákona o DPH (více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé bydlení a je k tomu účelu určena), jedná se o stavební nebo montážní práce prováděné v souvislosti se změnou dokončené stavby bytového domu, u kterých se v souladu s ustanovením § 48 zákona o DPH uplatní snížená sazba daně.


    Prosím o názory…

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 3. 2017 7:17

      Jana N. (neregistrovaný) 195.5.186.---

      Re: DPH u oprav - provozovna v rodinné d
      >Dobrý den,
      >podnikatel koupil rodinný dům, ve 40 % bude mít
      >provozovnu.
      >Pokud provede opravy či rekonstrukci – uvažuji
      >správně, že faktura za stavební práce by měla být se sníženou
      >sazbou DPH 15 %, protože více než polovina podlahové
      >plochy odpovídá požadavkům na trvalé bydlení a je k
      >tomu účelu určena? 40 % z faktur může dát do podnikání?
      >
      >Našla jsem k této problematice otázku / odpověď -
      >nevím, jestli stále platí:
      >
      >Jaká sazba daně se uplatní u topenářských prací
      >prováděných v restauraci, která je součástí bytového domu ?
      >Pokud se jedná o bytový dům vymezený v ustanovení § 4
      >odst. 1 písm. za) zákona o DPH (více než polovina
      >podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé bydlení a
      >je k tomu účelu určena), jedná se o stavební nebo
      >montážní práce prováděné v souvislosti se změnou dokončené
      >stavby bytového domu, u kterých se v souladu s
      >ustanovením § 48 zákona o DPH uplatní snížená sazba daně.
      >
      >
      >Prosím o názory…
      >
      pokud bude fakturace plátce na plátce daně bude vše v režimu přenesení
      >

    • 24. 3. 2017 8:12

      J.P. (neregistrovaný) 89.239.31.---

      Re: DPH u oprav - provozovna v rodinné d
      Děkuji za odpověď, paní Jano - ano, odběratel (co má provozovnu v rod.domě), je plátcem DPH. Dává proto logiku použít RPDP.
      A je to i v případě, že se jedná o rodinný dům? Zmátl mě ten příklad, ale je fakt, že v roce 2008 (z kterého je otázka / odpověď) tento režim přenesení neexistoval, že? Takže teď toto neplatí??
      A pro daný případ plátce - plátce bude režim přenesení.
      Prosím ještě o potvrzení a moooc dekuji ! :-)

    • 24. 3. 2017 8:18

      Jana N. (neregistrovaný) 195.5.186.---

      Re: DPH u oprav - provozovna v rodinné d
      pro plátce a jeho ekonomickou činnosti

    • 24. 3. 2017 8:46

      J.P. (neregistrovaný) 89.239.31.---

      Re: DPH u oprav - provozovna v rodinné d
      Takže čistě teoreticky - za opravu rod.domu, vč. provozovny, mu bude vystavena faktura plátcem v RPDP na 100 000,00.
      Protože provozovna je jen na 40 % plochy rod.domu, ze 60 000,00 odvede DPH 15 %? Je to tak? Resp. v přiznání DPH bude mít v řádku 11 (RPDP výstup) částku 100 000,00 + 15 000,00 a na odpočtu v řádku 44 (RPDP vstup)jen 40 000,00 + 6 000,00 ??
      Děkuji moc za trpělivost... :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).