Hlavní navigace

DPP nebo DPČ při rodič. dovolené

  • 185.61.84.---

    29. 3. 2017 12:13

    Dobrý den, prosím o radu.
    Zaměstnankyně je na rodič. dovolené do 2 let věku dítěte (do dubna). Místo v předškolním zařízení bude mít až od září, požádá tedy o prodloužení RD. Zaměstnavatel ji potřebuje alespoň na část dne, sjedná s ní DPP nebo DPČ, formálně na jinou činnoost, ale fakticky bude dělat totéž co v PP.
    Chodí na to kontroly? Jaké je riziko pro zaměstnankyni?
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 3. 2017 13:28

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: DPP nebo DPČ při rodič. dovolené
      Toto bych tedy rozhodně neriskla. Proč nemůže paní pracovat po určitou dobu na zkrácený pracovní úvazek?

    • 29. 3. 2017 13:53

      atreus

      Re: DPP nebo DPČ při rodič. dovolené
      Děkuji za reakci. Takto to se dohodli, jde jí i o volno o školních prázdninách starších dětí. (Upřesnění: dohoda je na tutéž činnost jako prac. smlouva. Rodič. příspěvek má jen do 2 let věku.)
      Vím, že by to tak být nemělo.
      Co by zaměstnankyně porušila? Co by jí hrozilo?

    • 29. 3. 2017 14:17

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: DPP nebo DPČ při rodič. dovolené
      Byl by porušen zákoník práce § 34b
      odst.2) Zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. U zaměstnavatele, jímž je stát, platí věta první jen tehdy, jedná-li se o výkon práce v téže organizační složce státu.

      Na dobu školních prázdnin by mohla znovu požádat o čerpání rodičovské dovolené (nárok na čerpání RD je do tří let věku dítěte), když by stejně do práce nechodila ani při DPČ nebo DPP. Rodičovský příspěvek s tím nemá nic společného.

    • 29. 3. 2017 16:50

      atreus

      Děkuji
      >>>>>>Dobrý den, prosím o radu.
      >>>>>>Zaměstnankyně je na rodič. dovolené do 2 let věku
      >>>>>>dítěte (do dubna). Místo v předškolním zařízení bude
      >>>>>>mít
      >>>>>>až od září, požádá tedy o prodloužení RD.
      >>>>>>Zaměstnavatel
      >>>>>>ji potřebuje alespoň na část dne, sjedná s ní DPP
      >>>>>>nebo
      >>>>>>DPČ, formálně na jinou činnoost, ale fakticky bude
      >>>>>>dělat totéž co v PP.
      >>>>>>Chodí na to kontroly? Jaké je riziko pro
      >>>>>>zaměstnankyni?
      >>>>>>Děkuji.
      >>>>>
      >>>>>Toto bych tedy rozhodně neriskla. Proč nemůže paní
      >>>>>pracovat po určitou dobu na zkrácený pracovní úvazek?
      >>>>Děkuji za reakci. Takto to se dohodli, jde jí i o
      >>>>volno o školních prázdninách starších dětí.
      >>>>(Upřesnění:
      >>>>dohoda je na tutéž činnost jako prac. smlouva. Rodič.
      >>>>příspěvek má jen do 2 let věku.)
      >>>>Vím, že by to tak být nemělo.
      >>>>Co by zaměstnankyně porušila? Co by jí hrozilo?
      >>>
      >>>Byl by porušen zákoník práce § 34b
      >>>odst.2) Zaměstnanec v dalším základním
      >>>pracovněprávním
      >>>vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce,
      >>>které jsou stejně druhově vymezeny. U zaměstnavatele,
      >>>jímž je stát, platí věta první jen tehdy, jedná-li se
      >>>o
      >>>výkon práce v téže organizační složce státu.
      >>>
      >>>Na dobu školních prázdnin by mohla znovu požádat o
      >>>čerpání rodičovské dovolené (nárok na čerpání RD je
      >>>do
      >>>tří let věku dítěte), když by stejně do práce
      >>>nechodila
      >>>ani při DPČ nebo DPP. Rodičovský příspěvek s tím nemá
      >>>nic společného.
      >>Sankci za porušení jsem nenašel v zákoně o inspekci
      >>práce ani v zákoně o zaměstnanosti.
      >Zaměstnankyni žádná sankce nehrozí, zaměstnavateli až
      >2 miliony.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).