Hlavní navigace

SP+ZP OSVČ

  • (neregistrovaný)

    1. 4. 2017 14:56

    Prosím jak účtujete SP a ZP u OSVČ v podvojném účtu?
    Já si nevím rady, loni jsem to udělala špatně a nechci opakovat chybu, ale stále nemám jasno i po přečtění x informací.
    činnost záhájena 3/2015, v roce 2015 jsem chtěla udělat dohadnou položku, jenže jsem to ve spěchu frkla na daňový nákladový účet a ještě přímo na 336 a ne na dohadný učet.
    Budeme podávat i bez této mé boty dodatečně DPFO, tak to opravím, ale jak účtovat v roce 2016?
    Pokud bych teda opravila účtování v roce 2015 a udělala dohad, v roce 2016 jej zruším a po odevzdání přehledu a následném doručení papíru od OSSZ a ZP zaúčtuji co mi oni napíší do nákladů?
    Další věc je, že po opravě DP a přehledu budu mít náklady zp a sp jinak, jak se s tím vypořádat?vím ale, že výjdou min.výměřovací základ, mám tedy v roce dát přímo 526/336 OSSZ 23316 a ZP 21564?

    Doufám, že jsem to popsala trochu srozumítelně. Už se sama do toho zamotávám.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 4. 2017 17:28

      .. (neregistrovaný)

      Re: SP+ZP OSVČ
      Do daňově neuznatelných nákladů jsem účtovala předpisy záloh sociálního a zdravotního pojištění. Doplatky jsem účtovala následující rok k 31.3.

    • 1. 4. 2017 18:00

      maaarťaas (neregistrovaný)

      Re: SP+ZP OSVČ
      Moc děkuji za Vaši radu, udělám to stejně. Ještě se zeptám, možná hloupě, ale řešíte zda byla záloha zaplacena? Klient ZP neplatil :-(

    • 1. 4. 2017 18:20

      .. (neregistrovaný)

      Re: SP+ZP OSVČ
      Pokud by se jednalo o hlavní činnost OSVČ s minimálním vyměřovacím základem, tak ne. Zvažovala bych to v případě, kdy by se jednalo o vedlejší činnost OSVČ a zálohy by se pak měli z důvodu nízkého vyměřovacího základu vracet.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).