Hlavní navigace

Služební cesta

  • (neregistrovaný) 2a00:1028:838c:----:----:----:----:----

    13. 4. 2017 10:53

    Dobrý den, prosím o radu: Jsem OSVČ. Trvalé bydliště mám mimo Prahu. Abych nemusela každý den dojíždět na pracoviště v Praze, pronajala jsem si v Praze byt. Lze náklady na toto ubytování považovat za daňově uznatelné? A jaké náklady na jízdné si mohu si mohu z daní odečítat? (do Prahy do pronájmu? z pronájmu na pracoviště?) Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 4. 2017 12:46

      Lenka S (neregistrovaný) 90.178.216.---

      Re: služební cesta
      Podle mého je to daňově uznatelný náklad.
      A co se týče pohonných hmot, podle mého to lze pokud platíte silniční daň.
      A kde máte provozovnu firmy? Co třeba cestovní náhrady :-)

    • 13. 4. 2017 12:56

      Mila1 (neregistrovaný) 2a00:1028:838c:----:----:----:----:----

      Re: služební cesta
      Provozovna je též v Praze. Silniční daň platím. Cestovními náhradami máte na mysli stravné? PHM bude asi lépe vycházet dle skutečnosti.

    • 13. 4. 2017 13:01

      Lenka S (neregistrovaný) 90.178.216.---

      Re: služební cesta
      Tak cestovní náhrady (neboli stravné) uplatnit nelze.
      Auto je v majetku firmy? Pokud ne, PHM určitě podle skutečnosti, tady si ale nejsem jistá "dokazováním" pro FÚ jestli kniha jízd...?

    • 13. 4. 2017 13:31

      Mila1 (neregistrovaný) 2a00:1028:838c:----:----:----:----:----

      Re: služební cesta
      Nějak se s tím poperu :-) . Trochu mi znepříjemnili živit zákonodárci tím, že snížili možnost paušálních výdajů (hranice 1 mil. Kč). OSVČ se budou chtít vracet ke skutečným výdajům , naroste administrativa a neustálé rozjímání nad tím, co je ještě daňové a co už snad ani ne.
      Prostě narůstající tlak na likvidaci střední podnikatelské vrstvy. Hezké Velikonoce!

    • 13. 4. 2017 13:38

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: služební cesta a pronajatý byt
      Přesně obráceně. Pokud není vozidlo evidováno v "obchodním" majetku OSVČ, tak nelze jako daňový výdaj uplatnit PHM.

      ZDP § 24 k)
      3. na dopravu vlastním silničním motorovým vozidlem nezahrnutým do obchodního majetku poplatníka ve výši sazby základní náhrady, a to maximálně do výše sazby základní náhrady vymezené pro zaměstnance v § 6 odst. 7 písm. a), a náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty.5)

      Svému klientovi bych nedoporučila, aby si do daňových výdajů zaevidoval i výdaje na pronajatý byt. I v případě zaměstnavatelů, kteří chtějí pronajmout svým zaměstnanům byt, je částka / hodnota přechodného ubytování / pro osvobození od daně z příjmu FO omezena. ZDP § 6 odst. 9) písmeno

      Doporučuji konzultaci k této problematice u daňového poradce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).