Hlavní navigace

Jednatel pujcil sro, splaceni, zisk, dan

• (neregistrovaný) 62.44.7.---

20. 4. 2017 15:13

Dobrý den,
    majitelka (jednatelka) půjčila své sro cca 35 mil. Kč. Sro splácí úrok, ale zatím nesplácí jistinu. V tuto chvíli má firma řádově 20 mil. před zdaněním a řešíme, co s půjčkou.
    Laicky bych řekla, že sro pošle jednatelce třeba 15 milionů jako splátku jistiny a o těchto 15 milionů bude mít nižší zisk před zdaněním. Bylo mi ale řečeno, že to tak není a půjčka se splácí ze zdaněných peněz. Už to nechápu.

Další co mi daňový poradce tvrdí je to, že i když jednorázově splatí sro půjčku, nebo její výraznou část, tato suma zůstává v nevyplaceném zisku a je potřeba tuto sumu zdanit. Je to tak? Laicky tomu naprosto nerozumím...a jde to proti logice.

Děkuji za pomoc, Karla M

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 4. 2017 15:22

.. (neregistrovaný) 185.115.9.---

Re: Jednatel pujcil sro, splaceni, zisk,
      Zeptám se jinak - příjem půjčky byl v s.r.o. zdaněn ve výnosech?

• 20. 4. 2017 15:26

Karla M (neregistrovaný) 62.44.7.---

Neumím odpovědět a účetní je do konce příštího týdne v zahraničí. Poznám to ve výsledovce za daný rok?

• 20. 4. 2017 15:42

.. (neregistrovaný) 185.115.9.---

Dobrý den,
      majitelka (jednatelka) půjčila své sro cca 35 mil. Kč. Sro splácí úrok, ale zatím nesplácí jistinu. V tuto chvíli má firma řádově 20 mil. před zdaněním a řešíme, co s půjčkou.
      Laicky bych řekla, že sro pošle jednatelce třeba 15 milionů jako splátku jistiny a o těchto 15 milionů bude mít nižší zisk před zdaněním. Bylo mi ale řečeno, že to tak není a půjčka se splácí ze zdaněných peněz. Už to nechápu.

Další co mi daňový poradce tvrdí je to, že i když jednorázově splatí sro půjčku, nebo její výraznou část, tato suma zůstává v nevyplaceném zisku a je potřeba tuto sumu zdanit. Je to tak? Laicky tomu naprosto nerozumím...a jde to proti logice.

Děkuji za pomoc, Karla M
      >>
      >>Zeptám se jinak - příjem půjčky byl v s.r.o. zdaněn
      >>ve
      >>výnosech?
      >>
      >
      >Neumím odpovědět a účetní je do konce příštího týdne v
      >zahraničí. Poznám to ve výsledovce za daný rok?

Představte si, že byste museli přijatou půjčku 35.mil Kč v roce přijetí (v účetnictví) zdanit. Takže odvést státu nějakých 6,7 mil. Kč. A pak až podle splácení v průběhu let byste si mohli zaplacenou jistinu odečíst jako daňový náklad. To se Vám nezdálo být divné? Najednou z půjčky 35.mil.Kč byste měli cca 28.mil Kč. Naštěstí se toto v účetnictví neděje.

Počkejte na účetní. Daňový poradce má pravdu.

Přijetí půjčky se v účetnictví nedaní - není výnosem.
      Proto ani vrácení půjčky nemůže být v účetnictví nákladem.
      Splátka půjčky se vůbec ve výsledovce neprojeví.
      Informace o půjčce (stav dluhu) nenajdete ve výsledovce, ale v rozvaze. Nemůžete si tyto dva výkazy plést. Každý vypovídá o něčem jiném.

Pokud bylo za peníze z půjčky pořízeno sídlo, tak je pravděpodobné, že se pořizovací cena postupně odepisuje pomocí účetních a daňových odpisů.

• 20. 4. 2017 15:30

V rozvaze v pasivech v kolonce Závazky - ovládaná nebo ovládající osoba tato částka figuruje

• 20. 4. 2017 15:35

MTe (neregistrovaný) 84.42.253.---

Bude to snížení závazku. Není to náklad (daňový ani nedaňový)

• 20. 4. 2017 15:24

Ještě jedna možná podstatná věc - sro za půjčené peníze koupila sídlo. Ve smlouvě není uvedeno na co peníze jsou, ale byly přímo na tohle.

Nejde mi do hlavy to, že pokud někomu dlužím 35, zisk před zdaněním je 20 a já těch 20 použiju na splátku dluhu, tak je přece nemůžu danit, ne? A navíc aby mi to zůstalo v nevyplaceném zisku? To bych pak platila daň 4 miliony a ještě 15% z toho co vyplatím? Nechápu to... Děkuji

• 20. 4. 2017 15:41

Maxx (neregistrovaný) 62.129.61.---

Ano, zaplatíte daň ze zisku společnosti (z těch 20 mil).
      Splacení půjčky není náklad. V nákladech máte odpisy sídla.

Nevyplacený zisk zůstane ve společnosti, dokud valná hromada nerozhodne o rozdělení.

Peníze jednatelce můžete poslat - ale bude to spláka dluhu, závazku (ten Vám správně figuruje v rozvaze).

Logicky - společnost "jen tak" dostala 35 mil, nezdanila je ve výnosech (protože to není výnos) a teď byste o to chtěla ponížit zisk ke zdanění?

• 20. 4. 2017 15:58

mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

Karlo, ještě jinak, nemůžete zaměňovat peněžní prostředky a zisk.
      Každé zaplacené peníze automaticky nesnižují zisk.
      V účetnictví se rozlišují příjmy a výdaje ( tedy pohyb peněžních prostředků) a náklady a výnosy ( jejichž rozdíl tvoří zisk)

• 20. 4. 2017 15:52

Děkuji všem, už tomu rozumím...
      Děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).