Hlavní navigace

Do kdy může těhotná pracovat na DPP?

  • (neregistrovaný) 213.226.226.---

    25. 4. 2017 14:28

    Dobrý den,
    může těhotná žena vykonávat i po nástupu na MD práci na základě DPP (např 3 týdny před termínem porodu)? Jedná se o nepravidelnou pracovní dobu, jednoduchá kancelářská práce. Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 4. 2017 7:24

      mia321 (neregistrovaný) 2a00:1028:83ac:----:----:----:----:----

      Re: Do kdy může těhotná pracovat na DPP?
      Může, není dáno žádné omezení. Jen pokud je u vás na HPP a po nástupu na MD budu pro vás dělat na DPP, tak musí papírově dělat jinou práci než na jakou je zaměstnaná na HPP.
      Pokud u vás není na HPP, ale jen na dohodu a jedná se o opakované práce na dohodu a ne jednorázovou akci, tak by ale měla mít zdrav. prohlídku vaše firemního lékaře.

    • 26. 4. 2017 8:02

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Do kdy může těhotná pracovat na DPP?
      Co znamená věta :"tak musí papírově dělat jinou práci než na jakou je zaměstnaná na HPP"?.

      Podle mne, pokud bude na papíře napsána sice jiná práce, ale skutečně bude vykonávána práce na PP, ze kterého pobírá PPM, tak nejen že bude porušen zákoník práce § 34b
      odst.2) Zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. U zaměstnavatele, jímž je stát, platí věta první jen tehdy, jedná-li se o výkon práce v téže organizační složce státu.

      ale i zákon o nemocenském pojištění § 16
      Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou
      a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

    • 26. 4. 2017 9:50

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: Do kdy může těhotná pracovat na DPP?
      Při kontrole na ČSSZ se kontrolor přímo zaměřil na případ, kdy byl u zaměstnankyně souběh PP s neplaceným volnem z důvodu péče o děti + DOPP
      Měli jsme prokázat, že se nejedná o stejnou práci - a jen údaje uvedené ve smlouvě + DOPP mu opravdu nestačili.

      A to se ani nejednalo o možné obcházení zákona o nemocenském pojištění.

    • 26. 4. 2017 11:28

      mia321 (neregistrovaný) 2a00:1028:83ac:----:----:----:----:----

      Re: Do kdy může těhotná pracovat na DPP?
      Tak myslím, že moc dobře víte, co tím bylo myšleno. Samozřejmě je to obcházení zákona. Praxe je ale bohužel v mnohých firmách taková, že např. ta žena po nástupu na mateřskou dělá v té firmě tu stejnou práci, ale DPP má na jiné práce. A neuděláte s tím nic, i když na to upozorňujete, že se tak nesmí dít. Není třeba si nalhávat, že se tak ve velkém neděje. Proto alespoň to upozornění, že DPP může být sjednána pouze na jinou práci než je HPP.

    • 26. 4. 2017 11:31

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Do kdy může těhotná pracovat na DPP?
      Ale přece nemůžete radit tazatelům, aby švindlovali.

    • 26. 4. 2017 11:55

      VH

      Re: Do kdy může těhotná pracovat na DPP?
      Takových je tady bohužel víc. A také není nic příjemného, když se kontrolor prochází po firmě a vyptává se zaměstnanců.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).