Hlavní navigace

Žádné daně? Darovaný dům otec->syn

  • 78.102.83.---

    25. 4. 2017 16:33

    Dobrý den, prosím o radu kvůli daním:

    Pan G. před pár lety zdědil domek po svých rodičích. Nějakou dobu ho pronajímal a na jaře 2016 jej převedl na svého syna (resp.daroval mu ho), převod proběhl katastrem. Na podzim 2016 si ten domek zase převedli zpátky z otce na syna, rovněž darem, i toto je zase zapsáno v katastru.

    (Důvody tohoto dvojího převodu jsem nepochopila, ale asi to není důležité. Pan G. mi o převodech nic neřekl, smlouvy jsem našla v dnes zapůjčeném šanonu...)

    Chtěla bych se ujistit, že v daném případě je to správně, že z hlediska daní se vlastně neděje vůbec nic...? Ohledně DPFO je tam - domnívám se - osvobození, tudíž v přiznání se uvádět ani nemuselo.

    Přiznání k dani z nemovitostí se vpodstatě taky podávat nemuselo (ani nepodávalo :-) protože vlastníkem k 1.1.16 i k 31.12.16 byla stejná osoba = pan G.

    Daň z nabytí (převodu) nemovitosti zde nepřichází v úvahu, že?

    Je tedy správná moje úvaha, že ty převody neměly a nemají vůbec žádný vliv na žádnou daň? A že se ani nemuselo podávat přiznání k žádné z daní?

    Děkuju předem všem ochotným odpovídajícím!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 4. 2017 11:09

      Eva M.

      Moc prosím - víte někdo?
      >Dobrý den, prosím o radu kvůli daním:
      >
      >Pan G. před pár lety zdědil domek po svých rodičích.
      >Nějakou dobu ho pronajímal a na jaře 2016 jej převedl
      >na svého syna (resp.daroval mu ho), převod proběhl
      >katastrem. Na podzim 2016 si ten domek zase převedli
      >zpátky z otce na syna, rovněž darem, i toto je zase zapsáno
      >v katastru.
      >
      >(Důvody tohoto dvojího převodu jsem nepochopila, ale
      >asi to není důležité. Pan G. mi o převodech nic neřekl,
      >smlouvy jsem našla v dnes zapůjčeném šanonu...)
      >
      >Chtěla bych se ujistit, že v daném případě je to
      >správně, že z hlediska daní se vlastně neděje vůbec nic...?
      >Ohledně DPFO je tam - domnívám se - osvobození, tudíž
      >v přiznání se uvádět ani nemuselo.
      >
      >Přiznání k dani z nemovitostí se vpodstatě taky
      >podávat nemuselo (ani nepodávalo :-) protože vlastníkem k
      >1.1.16 i k 31.12.16 byla stejná osoba = pan G.
      >
      >Daň z nabytí (převodu) nemovitosti zde nepřichází v
      >úvahu, že?
      >
      >Je tedy správná moje úvaha, že ty převody neměly a
      >nemají vůbec žádný vliv na žádnou daň? A že se ani
      >nemuselo podávat přiznání k žádné z daní?
      >
      >Děkuju předem všem ochotným odpovídajícím!

    • 26. 4. 2017 17:10

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 83.208.106.---

      Re: Žádné daně? Darovaný dům otec->syn
      Evo,

      celkem souhlasím. Nicméně v daních se vždy něco děje. :-))

      1) DPFO:

      § 10/3/c/1 ZDP a § 38g/1 a /3 ZDP.

      § 38v ZDP se nepoužije:

      http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-seznam-dani/sdeleni-k-oznameni-o-osvobozenych-prijmech-fyzickych-osob-2015.pdf

      2) Daň z nemovitých věcí

      § 10/1 ZoDzNV

      3) Daň z nabytí NV

      § 2/1 ZOS

      4) Darováním RD se znemožnilo uplatnění odpisů podle § 27/j ZDP.

      Hezký den!

    • 26. 4. 2017 20:50

      Eva M.

      Re: Žádné daně? Darovaný dům otec->syn
      Dobrý den Pavle! Jste moc hodný, že jste se věnoval mému dotazu - moc děkuju! Otec i syn podávali za 2016 přiznání k DPFO (byli povinni z jiných důvodů). Oznamovat osvobozené příjmy v daném případě tedy nemuseli. Otec odpisy neuplatňoval.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).