Hlavní navigace

Školení zaměstnance jak platit

• (neregistrovaný) 165.225.72.---

5. 5. 2017 12:40

Dobrý den, můžete mi poradit? Zaměstnavatel vyšle na školení z-ce v jeho osobním volnu. Je směnový, dělník, 11hodinové směny, školení připadne např. na pondělí, úterý 2*7,5 hodiny - má volno, ale jde na školení. Jak má mít placené ? Domnívám se náhradou 100% průměrem 15 hodin? Přesčas to není, je to školení. Je to tak ?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 5. 2017 12:56

mzdova (neregistrovaný) 165.225.72.---

Re: Školení zaměstnance jak platit
      Děkuji, paní VH. Já vlastně nevím, zda to je zvyšování nebo prohlubování kvalifikace. Od toho se odvíjí placení ano ? Mě zarazilo to, že firma zaměstnancům platí "školení" v jejich osobním volnu za 125% průměru - jako "odškodné", že jdou ve svém volnu. Měla jsem za to, že by toto placení "školení" mělo být nějde sjednané - vnitřní předpis, kolektivní smlouva .., protože je to jakýsi benefit ..? Sjednané nikde nemají. Určitě nechci zaměstnancům brát peníze, ale nevím zda je to tak správně. Děkuji předem za odpověď.

• 5. 5. 2017 13:00

all (neregistrovaný) 46.227.168.---

No musíte si přečíst v zákoníku práce co je zvyšování a co prohlubování kvalifikace a také kdy lze , při jakých nákladech, uzavřít dohodu. Je to v části X. - Péče o zaměstnance.

• 5. 5. 2017 13:06

VH

Od účinnosti nového zákoníku práce je rozlišení prohlubování a zvyšování kvalifikace jednoduché - při prohlubování se nemění hodnota kvalifikace, kterou zaměstnance má, u zvyšování se mění. Prohlubování je výkon práce (mzda), zvyšování je překážka na straně zaměstnance (náhrada mzdy).
      125 %, tedy více než 100 % průměru přichází v úvahu jen v 1 případě, a to je příplatek za práci ve svátek.
      Nevím, proč by školení mělo být benefit, když na ně vysílá zaměstnavatel. Benefit je vnímán jako plnění nad rámec zákona = daňově neúčinné.
      Záleží na tom, jakou mají PD, mohlo by se jednat o práci přesčas.

• 5. 5. 2017 13:13

Děkuji za vysvětlení, paní VH. Domnívám se, že se jedná o prohlubování, což by měl být výkon práce, ale jsou placení 125% průměrem, proto jsem měla za to, že tyto peníze "navíc" jsou benefitem. Z mého hlediska na ně nemají nárok, když to není nikde sjednané. Mají 11hod. pracovní dobu, tzn. měli by mít 15 hod. (2*7,5) placené tarifem a 15 hod. příplatek za přesčasovou práci 25%. Což nemají, mají placených 15 hodin průměrem 125%. Takto to tu mají zavedené už léta, nastoupila jsem nově. Proto to zjišťuji. Asi - kde není žalobce, není soudce ...? mám to tak nechat? Zaměstnavatel neslyší na to, že by měl něco měnit - jejich slova - ale to nikdy nikomu nevadilo a děláme to tu takhle už dlouho :-(

• 5. 5. 2017 13:28

katka2 (neregistrovaný) 79.153.57.---

Zaměstnavatel neslyší na
      >to, že by měl něco měnit - jejich slova - ale to nikdy
      >nikomu nevadilo a děláme to tu takhle už dlouho :-(
      Na tohle je jediná odpověď:
      V tom případě to děláte už dlouho blbě :(

• 5. 5. 2017 13:33

VH

>
      >>>zvyšování
      >>>nebo prohlubování kvalifikace. Od toho se odvíjí
      >>>placení ano ? Mě zarazilo to, že firma zaměstnancům
      >>>platí
      >>>"školení" v jejich osobním volnu za 125% průměru -
      >>>jako
      >>>"odškodné", že jdou ve svém volnu. Měla jsem za to,
      >>>že
      >>>by toto placení "školení" mělo být nějde sjednané -
      >>>vnitřní předpis, kolektivní smlouva .., protože je to
      >>>jakýsi benefit ..? Sjednané nikde nemají. Určitě
      >>>nechci
      >>>zaměstnancům brát peníze, ale nevím zda je to tak
      >>>správně. Děkuji předem za odpověď.
      >>Od účinnosti nového zákoníku práce je rozlišení
      >>prohlubování a zvyšování kvalifikace jednoduché - při
      >>prohlubování se nemění hodnota kvalifikace, kterou
      >>zaměstnance má, u zvyšování se mění. Prohlubování je
      >>výkon
      >>práce (mzda), zvyšování je překážka na straně
      >>zaměstnance
      >>(náhrada mzdy).
      >>125 %, tedy více než 100 % průměru přichází v úvahu
      >>jen v 1 případě, a to je příplatek za práci ve
      >>svátek.
      >>
      >>Nevím, proč by školení mělo být benefit, když na ně
      >>vysílá zaměstnavatel. Benefit je vnímán jako plnění
      >>nad
      >>rámec zákona = daňově neúčinné.
      >>Záleží na tom, jakou mají PD, mohlo by se jednat o
      >>práci přesčas.
      . Domnívám se, že se
      >jedná o prohlubování, což by měl být výkon práce, ale jsou
      >placení 125% průměrem, proto jsem měla za to, že tyto
      >peníze "navíc" jsou benefitem. Z mého hlediska na ně
      >nemají nárok, když to není nikde sjednané.

Já bych na vašem místě písemně zaměstnavatele upozornila na to, že zaměstnavateli hrozí škoda. Jestli je to přesčas, nevím, pokud mají PD rozvrženou nerovnoměrně, hodiny se mohou v rámci vyrovnávacího období vyrovnat a práce navíc to nebude.
      Ještě k tomu rozlišení - aby se jednalo o zvyšování, museli by mít např. střední škodu ukončenou maturitou a studovali by VŠ. Tam by za dobu výuky apod. náležela náhrada mzdy (nejvýše 100 % průměru), ale to by se výuka musela krýt s jejich směnou.

• 5. 5. 2017 13:43

Jste moc hodná, paní VH a vysvětlujete to tak lidsky a srozumitelně, moc vám děkuji !! Měli školení na exel, proto si myslím, že jde o prohlubování. Nadřízené upozorním, to je jediné, co mohu udělat. Nebyla jsem si jista. Ještě jednou vám všem a paní VH moc děkuji !
      PS Napadá mě - je to hloupost? Kdyby měli sjednáno v KS, že prohlubování kvalifikace ve volnu zaměstnance bude placeno průměrem za 125%. To by mohlo být řešení ? Co není zakázáno, je dovoleno ..? a ve prospěch zaměstnance ..?

• 5. 5. 2017 13:48

VH

To by nešlo. Je sice pravda, že odchylka ve prospěch zaměstnance je možná, ale nikoliv v případě, že by odporovala povaze právní úpravy. Jestli zákon stanoví, že za práci náleží mzda, nemůže náležet náhrada ve výši průměru (nebo dokonce více než průměr). Můžete mu dát odměnu, navýšit příplatky apod., ale tak jak to děláte, opravdu ne.

• 5. 5. 2017 14:07

Aha, vím, že jste profík, tím více si vážím toho, že poradíte a věnujete svůj čas tady na foru. Ještě jednou mnohokráte děkuji ! Já to nedokážu tak rozklíčovat, vidím á a nevidím bé :-(
      Krásný den :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).