Hlavní navigace

Výpověď dohodou-dodatkem k prac.smlouvě

• (neregistrovaný) 89.176.49.---

16. 5. 2017 21:03

Dobrý den, pracuji několik let ve fyzicky nenáročné profesi, kde praxe a znalost je výhodou. Zaměstnavatel mi nečekaně (před měsícem zvýšení platu a diskuse o budoucí spolupráci i v době důchodu ...) předložil výpověď. Vnímám, že zřejmě chce omladit personál, doufaje, že tím se zvýší obchodní obrat. Mi zbývají do st. důchodu 2 roky. Zaměstnavatel po mne požadoval podepsat výpověď dohodu, bez nároku na odstupné. Nesouhlasila jsem, a jako pro mne schůdnější variantu jsem vnímala a podepsala tedy k pracovní smlouvě na dobu neurčitou - dodatek o změně pracovní smlouvy na dobu určitou, s ukončením ke dni 31.5.2017. V tu chvíli mi nedošlo, že mám již měsíc ortopedem navrženou rehabilitaci a mohla jsem "nepodepsat" a rovnou nastoupit na PN. Na PN nastupuji rehabilitaci 19.5, později mne zřejmě čekají 2 operace, takže to vidím na rok PN. Zajímalo by mne
    1.) jak moc jsem si tím neuváženým krokem poškodila co se týče výpočtu výše důchodu a odpracované doby
    2.) co by znamenalo pro zaměstnavatele, když bych "nepodepsala" a rovnou nastoupila PN.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 5. 2017 21:42

dann (neregistrovaný) 94.113.168.---

Re: výpověď dohodou-dodatkem k prac.smlo
      Výpověď dohodou je právní i logický nesmysl. Dohoda je dvoustranné právní jednání, kdy je potřeba souhlasu obou stran. Výpověď jednostranné právní jednání, kdy ze zákona běží 2 měsíce výpovědní doba. Zbytek nemá cenu číst, protože nevíme, co vlastně vám zaměstnavatel předložil.

• 16. 5. 2017 22:02

Naki (neregistrovaný) 89.176.49.---

Upřesním tedy pokud je to nesrozumitelné - předložil mi k podpisu Dohodu o ukončení pracovní smlouvy. Je mi jasné že s dohodou musí souhlasit obě strany, ale kdybych nesouhlasila, zaměstnavatel by mne mohl pracovně zařadit na pobočku na opačném konci republiky, neboť v pracovní smlouvě mám uvedeno pracoviště ČR. Zde běžná praxe. Takže prosím, přečtěte zbytek a pokud jste ochotni poradit, děkuji

• 16. 5. 2017 22:28

dann (neregistrovaný) 94.113.168.---

Váš pracovní poměr, bez ohledu na nemoc končí dnem 31.5.2017 - uplynutím sjednané doby.
      Jaký to bude mít vliv na výši vašeho důchodu vám asi v tuto chvíli nikdo neřekne, protože neví, kolik máte pojištěných let, jaké výdělky a zda ještě do vzniku nároku na důchod budete ještě zaměstnaná.
      Co a jak by bylo pro zaměstnavatele již nemá cenu řešit, když jste podepsala změnu trvání PP na dobu určitou.

• 16. 5. 2017 22:30

v.e.n.d.y.

Podepsala jste dohodu o ukončení PP k 31.5.2017, to znamená, že Váš PP tímto dnem skončí. Nastoupíte-li 19.5.2017 a PN, zaměstnavatel Vám zaplatí do konce května náhradu za PN, ale nebude to celých 14 dní, které by musel zaplatit, kdyby jste dohodu nepodepsala, takže budete v červnu několik dní bez peněz, až od 15. dne PN Vám začne nemocenskou vyplácet sociálka. Zaměstnavatel ale musí poslat Vaše výdělky na OSSZ a z nich se bude nemocenská počítat.

• 17. 5. 2017 14:07

Kara

Naki ale nahoře píše, že nepodepsala dohodu o ukončení, ale že podepsala dodatek k pracovní smlouvě, ve kterém je změna oproti pracovní smlouvě s dobou neurčitou, a to, že pracovní poměr je nyní na dobu určitou do 31.5.
      Takže ano, pracovní poměr v každém případě skončí dnem 31.5.
      Pokud nastupujete na neschopenku 19.5., tak budete mít náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele za pracovní dny od 19.5. do 31.5. (z toho za první 3 prac. dny nic). Za 1. červen již náhradu nedostanete a od 2. června Vám bude platit nemocenskou sociálka.
      Co se týká peněz, asi jste si uškodila, protože jste se připravila o možnost odstupného.
      Teď si nejsem jista, jestli se doba nemoci po skončení poměru započítává pro důchod jako doba pojištěná.

• 17. 5. 2017 14:45

.. (neregistrovaný) 185.115.9.---

Re: změna PP z doby neurčitou na určitou
      Pokud si dobře vzpomínám, tak před lety podobné případy (změna pracovního poměru z doby neurčité na dobu určitou namísto dohody o ukončení pracovního poměru) někteří úředníci Úřadů práce považovali za obcházení zákona a žadatel o podporu v nezaměstnanosti pak dostal "krácenou" podporu (jen 45% namísto 65% / 50% / 40%).

• 18. 5. 2017 1:32

naki (neregistrovaný) 89.176.49.---

Re: změna PP z doby neurčitou na určitou
      Je pro mne jisté, že po nezbytné době PN se vrhám do pracovního procesu. Děkuji za informace.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).