Re: VPP a nástup na mateřskou dovolenou
Jestliže jí v tomto VPP nevznikl nárok na mateřské dávky (jistě proto, že není splněna podmínka 270 kal. dnů pojištění ve 2 letech před porodem), tak jí určitě vznikne aspoň nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem. Tzn. že 6 týdnů před předpokládaných porodem ji uzná v souvislosti s těhotenstvím a porodem práce neschopnou a neschopnost ukončí 6 týdnů po porodu. Pokud by byla dále nemocná (ne v souvislosti s porodem), pak by neschopnost trvala nadále.
Jinak dál si myslím, že lze domluvit neplacené volno, zdravotní pojištění by se neplatilo, protože by byla pojištěna státem.
Re: VPP a nástup na mateřskou dovolenou
Předchozí odpověď je vyčerpávající, ale nevztahuje se na pracovnici, která je manželkou šéfa firmy. Dle zákona o pojistném na soc.zabezpečení nelze zaměstnat manželku v zaměstnaneckém prac. poměru. Manželka může být pouze spolupracující osobou dle § 13 zák.o dani z příjmů. Nárok na nemocenskou, případně mateř.dovolenou vzníká pouze z tohoto vztahu, za splnění podmínek.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
25. 10. 2005 15:15
Prosím o radu. Naše zaměstnankyně je u nás zaměstnána ve vedlejším pracovním poměru. Z hlavního pracovního poměru, který má u jiné firmy bude pobírat mateřskou. V naší firmě ji nevznikl nárok na pobírání mateřské. Mateřskou nastoupí 1. 11.2005. Musíme s ní rozvázat vedlejší pracovní poměr nebo ji můžeme dát neplacené volno? Jak je to s placením zdravotního pojištění?