Re: IČO auditora na faktuře
A je někde v NOZ definováno, co je obchodní listinou?
Začínám se v tom ztrácet .-).
--------
Počet právních norem se od roku 1948 neustále zvyšuje. Dle analýzy ministerstva vnitra existovalo v roce 2010 neuvěřitelných asi 1 milion 600 tisíc platných norem
Zdroj: http://domaci.eurozpravy.cz/politika/186188-vite-kolik-mame-v-cesku-norem-a-zakonu-ekonomka-se-zhrozila-a-tvrdi-topime-se-v-nich-jsme-zlocinci-a-ani-o-tom-nevime/
GDPR a jiná nařízení EU
Protože se jednalo o údaje MV, tak se obávám, že analýza vycházela ze Sb.z. a nezahrnovala přímo účinná Nařízení EU jako je GDPR a ePrivacy, které ani Sb.z. neprojdou.
Problémem je jednak množství a jednak, že si normy odporují. Např. neočkované dítě nesmí do školky, ale všechny děti ve věku 5 let musí do školky, což se někdy vylučuje.
Hezký den!
Re: IČO auditora na faktuře
1)Od dob zrušení fakturační vyhlášky asi není legální definice "faktury".
2)§ 13a/1 zrušeného ObchZ stanovoval povinnost uvádět IČO i na fakturách aniž by definoval, co faktura je. § 24 zrušeného přestupkového zákona za neuvedení údajů umožňoval uložit až 50 000 Kč.
3)Nový občanský zákoník na rozdíl od obchodního zákoníku nevymezuje, které listiny jsou obchodními listinami. Podle směrnice Rady č. 68/151/EHS jsou podnikatelé povinni uvádět jméno, sídlo a identifikační číslo pouze na dopisech a objednávkách, z čehož by se dalo usuzovat, že obchodními listinami jsou pouze dopisy a objednávky.
4)Zákon č. 251/2016 Sb. v § 9/2 uvádí
Právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
a) nesplní povinnost
1. uvádět na obchodních listinách a v rámci informací zveřejňovaných způsobem umožňujícím dálkový přístup údaje o své obchodní firmě, a nemá-li ji, o svém jménu, sídle, zápisu do obchodního rejstříku, včetně oddílu a vložky, nebo do jiného veřejného rejstříku, popřípadě do jiné evidence, pokud jde o osobu nezapsanou ve veřejném rejstříku, a identifikační číslo osoby, bylo-li jí přiděleno,
5)Na účetním dokladu dle § 11 ZoÚ nemusí být IČ.
6)Na daňovém dokladu dle § 29/1/b ZDPH sice musí být DIČ, ale pokud není auditor plátce, tak se ho to netýká.
Závěr: Takže problém bude v tom se rozhodnout, zda faktura je obchodní listina i když samotná faktura není definována. Já se domnívám, že spíše nikoliv. Povinnost zaplatit vyplývá z uzavřené smlouvy, tzv. faktura je pouze připomenutí této povinnosti, já ji za obchodní listinu nepovažuji.
Hezký den!
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Nová sleva na sociálním pojistném v roce 2026
Konec roku rozhoduje: Špatně načasovaná platba daně či pojistného vyjde draho
Více než 1100 korun za to, že vám dají důchod. Přitom nemusíte platit nic
Od sedel po originální brýle. Přinášíme 10 zajímavých příběhů podnikatelů za rok 2025
Velký manuál k paušální dani OSVČ pro rok 2026
Výpočet důchodu se v roce 2026 změní
4. 8. 2017 13:10
Dostali jsme fakturu od našeho auditora o provedení auditu účetní závěrky a na faktuře není uvedené jeho IČO jako dodavatele, jen číslo oprávnění. Je to správně? Nemělo by tam být i jeho IČO?