Hlavní navigace

Výpověď podle §52 f)

  • (neregistrovaný) 94.127.129.---

    31. 8. 2017 10:49

    Dobrý den, prosím o radu zkušenější: zam-kyně dostala v 11/2016 upozornění pro neuspokojivé výsledky, situace je stále stejná. Mužeme ji nyní dát výpověď? Platí že 2 měsíce bez odstupného? Bylo by možné ji nechat doma za 60% když vyhotovíme podklady k uplatnění částečné nezaměstnanosti? Bude mít zam-kyně nárok na podporu na ÚP? Děkuji za pomoc

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 8. 2017 19:07

      VH

      Re: Výpověď podle §52 f)
      Upozornění na neuspokojivé pracovní výsledky se nedává, postup je následující:
      - zhodnotíte pracovní výkon zaměstnance a pokud dospějete k tomu, že vykazuje neuspokojivé pracovní výsledky, dáte mu přiměřenou lhůtu k nápravě,
      - zároveň mu sdělíte, co a jak má napravit, kdo mu bude nápomocen, ev. ho pošlete na školení,
      - jakmile stanovená lhůta uplyne, provedete další hodnocení pracovního výkonu a je-li závěr takový, že k nápravě nedošlo, výpovědní důvod je naplněn, mezi poskytnutím lhůty k nápravě a doručením výpovědi nesmí uplynout více než 12 měsíců.
      Hlavně nepodceňujte, co jste udělali pro to, aby se zaměstnanec závad ve výsledcích práce vyvaroval - viz slova "bez zavinění zaměstnavatele" = když mu neumožníte, aby nechyboval, aby se danou práci naučil apod., závady nejsou bez vašeho zavinění. Tato výpověď není sankční (zaměstnanec své povinnosti neporušuje, a to ani z nedbalosti), tudíž nárok na podporu je. Odstupné zaměstnanci nenáleží a pokud jde o částečnou nezaměstnanost, ta s neuspokojivými pracovními výsledky nesouvisí.

    • 31. 8. 2017 20:28

      J.V. (neregistrovaný) 178.21.189.---

      Re: Výpověď podle §52 f)
      Díky za doplnění. A ještě je možná varianta že zam-nec dostane výpověď pro nadbyteč. a zůstane doma na 60%? Dostal by odstupné a i podklady pro část.nezaměst.by byly zhotoveny. Zam-tel už nechce aby chodil do práce. díky

    • 31. 8. 2017 20:59

      VH

      Re: Výpověď podle §52 f)
      >>>Dobrý den, prosím o radu zkušenější: zam-kyně dostala
      >>>v 11/2016 upozornění pro neuspokojivé výsledky,
      >>>situace je stále stejná. Mužeme ji nyní dát výpověď?
      >>>Platí
      >>>že 2 měsíce bez odstupného? Bylo by možné ji nechat
      >>>doma za 60% když vyhotovíme podklady k uplatnění
      >>>částečné
      >>>nezaměstnanosti? Bude mít zam-kyně nárok na podporu
      >>>na
      >>>ÚP? Děkuji za pomoc
      >>

      >>Hlavně nepodceňujte, co jste udělali pro to, aby se
      >>zaměstnanec závad ve výsledcích práce vyvaroval - viz
      >>slova "bez zavinění zaměstnavatele" = když mu
      >>neumožníte, aby nechyboval, aby se danou práci naučil
      >>apod.,
      >>závady nejsou bez vašeho zavinění. Tato výpověď není
      >>sankční (zaměstnanec své povinnosti neporušuje, a to
      >>ani z
      >>nedbalosti), tudíž nárok na podporu je. Odstupné
      >>zaměstnanci nenáleží a pokud jde o částečnou
      >>nezaměstnanost, ta s neuspokojivými pracovními
      >>výsledky nesouvisí.
      >Díky za doplnění. A ještě je možná varianta že zam-nec
      >dostane výpověď pro nadbyteč. a zůstane doma na 60%?
      >Dostal by odstupné a i podklady pro část.nezaměst.by
      >byly zhotoveny. Zam-tel už nechce aby chodil do práce.
      >díky
      Organizační změna není až tak levná záležitost, nechápu ty zaměstnavatele, kteří se do výpovědi pro nadbytečnost hrnou místo toho, aby zúřadovali výpověď z jiného důvodu.
      Aby zaměstnanec mohl dostal výpověď pro nadbytečnost, zaměstnavatel o ní musí rozhodnout, zároveň musí stanovit její účinnost. Zda se na tohoto zaměstnance může vztahovat částečná nezaměstnanost, záleží na tom, kdy tato částečná nezaměstnanost má nastat a od kterého dne nastává účinnost organizační změny (zrušení pracovního místa).

    • 1. 9. 2017 3:52

      J.V. (neregistrovaný) 178.21.189.---

      Re: díky
      >>>>Dobrý den, prosím o radu zkušenější: zam-kyně dostala
      >>>>v 11/2016 upozornění pro neuspokojivé výsledky,
      >>>>situace je stále stejná. Mužeme ji nyní dát výpověď?
      >>>>Platí
      >>>>že 2 měsíce bez odstupného? Bylo by možné ji nechat
      >>>>doma za 60% když vyhotovíme podklady k uplatnění
      >>>>částečné
      >>>>nezaměstnanosti? Bude mít zam-kyně nárok na podporu
      >>>>na
      >>>>ÚP? Děkuji za pomoc
      >>>
      >
      >>>Hlavně nepodceňujte, co jste udělali pro to, aby se
      >>>zaměstnanec závad ve výsledcích práce vyvaroval - viz
      >>>slova "bez zavinění zaměstnavatele" = když mu
      >>>neumožníte, aby nechyboval, aby se danou práci naučil
      >>>apod.,
      >>>závady nejsou bez vašeho zavinění. Tato výpověď není
      >>>sankční (zaměstnanec své povinnosti neporušuje, a to
      >>>ani z
      >>>nedbalosti), tudíž nárok na podporu je. Odstupné
      >>>zaměstnanci nenáleží a pokud jde o částečnou
      >>>nezaměstnanost, ta s neuspokojivými pracovními
      >>>výsledky nesouvisí.
      >>Díky za doplnění. A ještě je možná varianta že
      >>zam-nec
      >>dostane výpověď pro nadbyteč. a zůstane doma na 60%?
      >>Dostal by odstupné a i podklady pro část.nezaměst.by
      >>byly zhotoveny. Zam-tel už nechce aby chodil do práce.
      >>
      >>díky
      >Organizační změna není až tak levná záležitost,
      >nechápu ty zaměstnavatele, kteří se do výpovědi pro
      >nadbytečnost hrnou místo toho, aby zúřadovali výpověď z jiného
      >důvodu.
      >Aby zaměstnanec mohl dostal výpověď pro nadbytečnost,
      >zaměstnavatel o ní musí rozhodnout, zároveň musí
      >stanovit její účinnost. Zda se na tohoto zaměstnance může
      >vztahovat částečná nezaměstnanost, záleží na tom, kdy
      >tato částečná nezaměstnanost má nastat a od kterého dne
      >nastává účinnost organizační změny (zrušení pracovního
      >místa).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).