Hlavní navigace

Drobný majetek x hmotný majetek

• (neregistrovaný) 178.23.232.---

5. 9. 2017 11:10

Dobrý den,
    prosím o radu, jsem FO, plátce DPH a vedu účetnicví. V červenci 2017 byl do firmy zakoupen traktůrek na sekání trávy v hodnotě 39 000 Kč bez DPH. Zaúčtován do spotřeby.
    V září 2017 majitel koupil k traktůrku radlici v hodnotě 7 500 Kč bez DPH. Mohu dát také přímo do spotřeby?
    Nebo se částky sčítají a mám z toho hmotný majetek, který musím odepisovat?
    Děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 9. 2017 11:32

Crt (neregistrovaný) 62.209.196.---

Re: Drobný majetek x hmotný majetek
      Traktůrek máte asi jenom jeden, takže se radlice stane příslušenstvím daného traktůrku. Nicméně cena je pod hranicí technického zhodnocení, takže můžete zaúčtovat přímo do nákladů.
      Nebo je to na zvážení, taky můžete na základě vlastního rozhodnutí přiúčtovat k hodnotě traktůrku a začít odepisovat z vyšší hodnoty.

• 5. 9. 2017 11:52

Zoja N. (neregistrovaný) 178.23.232.---

Ano traktůrek je jenom jeden. Majitel chce samozřejmě vše dát přímo do spotřeby tedy do nákladů v letošním roce.
      Jen jsem si říkala, jestli se mi z toho nestane ze zákona hmotný majetek, tedy jestli radlici nejsem povinna přičíst k pořizovací ceně traktůrku a začít odepisovat, protože bych se dostala nad 40 000 Kč.

• 6. 9. 2017 14:37

mickeymouse (neregistrovaný) 195.39.86.---

Viděl bych to na zařazení, jelikož je to TZ v prvním roce užívání, čili změna ceny traktůrku. Přesáhne 40tis.CZK.

• 7. 9. 2017 9:21

Crt (neregistrovaný) 62.209.196.---

Tak to si nemyslím,....to TZ v 1.roce platí jen pro stanovení koeficientu pro daňové odepisování, pokud v daném roce pořídíte dlouhodobý majetek, zažadíte do užívání a následně ho ještě nějak zhodnotíte...majetek se pořídil do 40.000, jde o drobný majetek....takže tady jde o TZ drobného majetku...a pokud je do 40.000, jde o nákladovou položku...můj názor...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).