Hlavní navigace

Zpětné uznání DPN - operace v zahraničí

• 194.228.11.---

8. 9. 2017 20:33

Dobrý den,
    prosím zkušené mzdové o radu, jak mám postupovat v nastalé situaci:

Při soukromém pobytu ve Švýcarsku jsem v pátek 25.8.2017 utrpěla úraz nohy, záchrannou službou jsem byla transportovaná do nemocnice ve Švýc. a zde ve středu 30.8.2017 prodělala celkem náročnou operaci nohy. V sobotu 2.9.2017 mě ze Švýcarska z nemocnice převážela služba Meditrans do spádové nemocnice v ČR na traumatologické oddělení, kde si mě ponechali až do úterý 5.9.2017.

Ocitla jsem se v patové situaci s vystavením počátku dočasné pracovní neschopnosti. Jsem zaměstnaná a termín mezd za srpen se blíží a mám problém s DPN. Na neschopence mi v naší nemocnici uvedli počátek až od 2.9.2017. Ale na OSSZ mi řekli, že mi lékař v nemocnici v ČL může vystavit DPN již od 25.8. na základě "Žádosti ošetřujícího lékaře o udělení souhlasu ke zpětnému uznání DPN" (§ 57 odst. 3 věta první zákona č. 187/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů). Tuto žádost ošetřující lékař potom vyplnil, podepsal orazítkoval, posudková lékařka na OSSZ Žádost podepsala a odsouhlasila a na základě této odůvodněné žádosti jsem požadovala vystavit DPN již od 25.8.2017, všechno jsem doložila potřebnými doklady o hospitalizaci ve Švýcarsku. Podotýkám, že veškeré doklady o hospitalizaci a operaci ve Šv. jsme v nemocnici v ČR předali již při příjezdu ze Švýcarska. Bohužel, paní, která v nemocnici DPN vystavuje, to opět odmítla, že to nejde. Naše OSSZ v tomto bohužel mi víc nemůže pomoct, oni ani já tomuto postupu naší nemocnice nerozumíme. Prosím, jaké mám tedy činit kroky, abych měla uznaný počátek pracovní neschopnosti od 25.8.2017? Postupuje zaměstnankyně nemocnice správně nebo v něčem chybuji já? Případně kam se mám obrátit? Potřebuji to vyřešit rychle. Děkuji za každou radu.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 9. 2017 8:56

dann (neregistrovaný) 78.102.36.---

Re: Zpětné uznání DPN - operace v zahran
      Obávám se, že rychle nic nevyřešíte, protože nápravy byste se zřejmě mohla domáhat pouze soudně. Osobně bych v takové situaci požádal zaměstnavatele o dovolenou nebo neplacené volno, protože bych chtěl mít klid na léčení a brzký návrat do práce a ne tahání po soudech nebo podávat různá odvolání atd.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).