Hlavní navigace

Převod zaměstnance k jinému zaměstnavate

  • (neregistrovaný) 2a00:1028:83da:----:----:----:----:----

    20. 9. 2017 22:00

    Dobrý den,

    prosím o radu. Zaměstnavatel mi oznámil, že mě bude převádět jako zaměstnance na svou druhou firmu. Jelikož jsem až do podzimu příštího roku na rodičovské dovolené a předpokládám, že dostanu výpověď z organizačních důvodů, chtěla jsem se zeptat, jak je to s odstupným. Našla jsem článek, že 3-měsíční odstupné z organizačních důvodů náleží jen v případě, pokud jsem u firmy déle než dva roky zaměstnaná ( u stávající jsem přes 5 let). Jelikož v době ukončení rodičovské dovolené budu u druhé firmy zaměstnaná méně než rok, znamená to, že dostanu pouze měsíční odstupné nebo se započítává i doba, kdy jsem byla u prvního zaměstnavatele?

    Předem děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 9. 2017 11:09

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Převod zaměstnance k jinému zaměstna
      Záleží na tom, z jakého důvodu vás přeřadí. Bude to tak že v té první společnosti Vám ukončí pracovní poměr, ukončíte smlouvu dohodou a v té druhé nastoupíte na nový pracovní poměr a nebo se jedná o převod práv a povinností viz.
      http://www.mpsv.cz/ppropo.php?ID=IPB064 ?

    • 21. 9. 2017 11:25

      Mart K. (neregistrovaný) 2a00:1028:83da:----:----:----:----:----

      Re: Převod zaměstnance k jinému zaměstna
      >>Dobrý den,
      >>
      >>prosím o radu. Zaměstnavatel mi oznámil, že mě bude
      >>převádět jako zaměstnance na svou druhou firmu.
      >>Jelikož
      >>jsem až do podzimu příštího roku na rodičovské
      >>dovolené a předpokládám, že dostanu výpověď z
      >>organizačních
      >>důvodů, chtěla jsem se zeptat, jak je to s odstupným.
      >>Našla jsem článek, že 3-měsíční odstupné z
      >>organizačních důvodů náleží jen v případě, pokud jsem
      >>u firmy déle
      >>než dva roky zaměstnaná ( u stávající jsem přes 5
      >>let). Jelikož v době ukončení rodičovské dovolené budu
      >>u
      >>druhé firmy zaměstnaná méně než rok, znamená to, že
      >>dostanu pouze měsíční odstupné nebo se započítává i
      >>doba,
      >>kdy jsem byla u prvního zaměstnavatele?
      >>

      >>Předem děkuji za odpověď.
      >
      >Záleží na tom, z jakého důvodu vás přeřadí. Bude to
      >tak že v té první společnosti Vám ukončí pracovní poměr,
      >ukončíte smlouvu dohodou a v té druhé nastoupíte na
      >nový pracovní poměr a nebo se jedná o převod práv a
      >povinností viz.
      >http://www.mpsv.cz/ppropo.php?ID=IPB064 ?


      Prý se jedná se o převod práv a povinností.

    • 21. 9. 2017 11:33

      pája

      Re: Převod zaměstnance k jinému zaměstna
      >>>Dobrý den,
      >>>
      >>>prosím o radu. Zaměstnavatel mi oznámil, že mě bude
      >>>převádět jako zaměstnance na svou druhou firmu.
      >>>Jelikož
      >>>jsem až do podzimu příštího roku na rodičovské
      >>>dovolené a předpokládám, že dostanu výpověď z
      >>>organizačních
      >>>důvodů, chtěla jsem se zeptat, jak je to s odstupným.
      >>>Našla jsem článek, že 3-měsíční odstupné z
      >>>organizačních důvodů náleží jen v případě, pokud jsem
      >>>u firmy déle

      >Prý se jedná se o převod práv a povinností.

      přechod práv a povinností uprqavuje § 338 a násl. ZP, píše se tam- odst. 2 - ..dochází-li... přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů v plném rozsahu na přejímajícího zaměstnavatele- čili podle mne PP se nekončí ani nepřerušuje, stále trvá, čili vám musí započítat celou dobu zaměstnání.

    • 21. 9. 2017 11:55

      Mart K. (neregistrovaný) 109.81.215.---

      Re: Převod zaměstnance k jinému zaměstna
      Děkuji mockrát, taky jsem to vyčetla, spíš jsem se chtěla ujistit, že nejsou žádné kličky, nemá totiž žádný pádný důvod mě přeřazovat na jinou firmu.

    • 21. 9. 2017 11:56

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Převod zaměstnance k jinému zaměstna
      Musí mít zákonný důvod, jinak ten převod nemůže udělat.

    • 21. 9. 2017 12:03

      Mart K. (neregistrovaný) 109.81.215.---

      Re: Převod zaměstnance k jinému zaměstna
      Zákonný si určitě nějaký najde :-). Díky moc za rady.

    • 21. 9. 2017 12:38

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Převod zaměstnance k jinému zaměstna
      Nevím no, ale já a myslím že ani Vy neznáme podnikatelské záměry vašeho zaměstnavatele.... ten důvod může být zcela legitimní a domnívám se že běžný zaměstnanec vůbec netuší nic a nemůže psát že "nemá žádný pádný důvod"

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).