Hlavní navigace

Narok na PPM?

• (neregistrovaný) 193.165.236.---

25. 9. 2017 20:27

Pokusím se prvne popsat situaci. Momentálně pobiram rodicovsky prispevek. Jelikoz jsem splňovala veskere podmínky, mela jsem narok i na PPM. Ale. Mela jsem smlouvu na dobu urcitou, kdy jsem pak nastoupila na rizikove tehotenstvi. Behem te doby, mi smlouva vypršela, ale vlezla jsem se do ochranne doby 180 dni. A ted k dotazu. Nyni s manzelem cekame druheho prcka. Maly v te dobe bude.mit dva roky. Dnes jsem se byla informovat na socialce, jak postupovat. Krom navyseni RP, mi nedokazala nic jineho poradit, ci zodpovedet. Dle meho nazoru, jelikoz jsem nemela smlouvu na dobu neurcitou, narok na PPM mi u druheho prcka zanika (pokud by teda nenastoupil na materskou manzel). Ale ani toto mi nebyla schopna pracovnice uradu potvrdit, ci vyvratit. Mate s tim nekdo zkušenost? Diky za odpovedi

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 9. 2017 21:49

Kara

Re: Narok na PPM?
      Mohla byste mít zase nárok na mateřskou, pokud byste splnila 2 podmínky: 1) mít v době začátku žádosti o PPM zaměstnání nebo být zase v ochranné době po skončení zaměstnání a za 2) nasčítat aspoň 270 kalendářních dnů pojištění ve 2 letech před začátkem PPM. Ale jestli malý už bude mít 2 roky a už předtím Vám ten poměr tehdy skončil, tak těch 270 dní asi dohromady nedáte. Od kdy dokdy jste byla tehdy zaměstnaná a kdy máte předpokládaný termín porodu?
      Pokud na PPM mít nárok nebudete, budete od porodu pobírat rodičovský příspěvek. Délku jeho pobírání ale můžete vybrat na základě výdělků manžela, takže jestli plánujete 3. dítě, je lepší ho vybrat rychleji a více Kč měsíčně . Co se týká možnosti, že by pobíral PPM manžel, tak to po šestinedělí možné je (pokud by tedy jemu nárok na PPM vznikl), ale on by nesměl mít příjmy z té činnosti, na základě které by mateřskou pobíral.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).